Sizin Düşündüğünüz; Hayal mi Yoksa Rüya mı?

Bu sabah her zaman ki gibi saat 7.30 da Hillside da spor yapmaya başladım.Haftada bir veya iki kere 7.30 da spor yapmaya başlarım.
Bu sabah her zaman ki gibi saat 7.30 da Hillside da spor yapmaya başladım.Haftada bir veya iki kere 7.30 da spor yapmaya başlarım. Kendimi sonrasında o kadar mutlu ve zinde hissederim ki.. Buna değer derim. Zor olan başlamaktır. Başladıktan sonra spor yapmak her zaman kolaydır. Hayatta her şey öyle değil mi?

Düşünürüz, önce saçma buluruz. Düşünürüz, sonra kendimize güvenmeyiz. Düşünürüz, sonra olabilecek en karamsar insana sorarız, vazgeçeriz. Düşünürüz, korkarız. Bir türlü başlayamayız. Aslında başlasak gerisi gelecektir.

İnsanın düşündüğü ve inandığı her şeyi gerçekleştirecek potensiyele sahip olduğunu biliyoruz.

Babalar gününde babam bu konuda tecrübesini benle paylaştı.. “Niye olmuyor” dedi. “Bende gerçekçi bir planın yok. Gerçekten inanmıyorsun ayrıca”dedim. Babamın hayali senede 6 kere yurtdışına seyahat etmekmiş. Ama plan yok.. Ama bütçe yok. Ama zaman yok.. Sonuç, güzel bir hayal .

Satıştada böyle değil mi ? Satışcılar bana geliyorlar. Yeterince ziyaret yapamıyoruz. Niye? diye soruyorum. Yoğunuz .. Neden? Cevap yok.. Planınız var mı? Yok. Önceliğiniz var mı? Yok. O zaman tabiiki olamaz.

Satışta başarılı mı olmak istiyorsunuz ? Başarının sırrı : Zamanınızı iyi kullanın. Önceliklerinizi belirleyin. En önemlisi bir hayalin veya hedefin arkasından koşun ki enerjiniz ve motivasyonunuz hiç bir zaman bitmesin.

Her sabah sokaklarda koşturan bir çok insan görürüm ve kendime şu soruyu sorarım : “ Bu insanların kaçı ne yaptığının veya ne istediğinin farkında ?”

Bu sabah Hillside da spor yaparken 23 yaşındaki spor görevlisi kıza merhaba dedim. Yanıma geldi. “Nasılsın?” dedim. “İyiyim” dedi. Ama isteksiz bir iyi ! “Siz nasılsınız?” dedi. Ağzımdan “ Harika” çıktı. “Nasıl başarıyorsunuz böyle olmayı” dedi. Bende hayatımı dolu dolu yaşadığımı, ne istediğimi bildiğimi, kendimi huzurlu ve mutlu hissettiğimi söyledim. O zaman siz artık kabullenmeyi seçtiniz dedi. Tam tersi dedim. Ben olgunlaştım dedim. Yaşım senin 2 katın, sende benim yaşımda kendini daha iyi hissedersin dedim.

“Şu anda hayatta en çok ne istiyorsun?” dedim. Bana motosiklet yarışlarına girmek istediğini söyledi. “Ne engelliyor?” dedim. “Param yok!” dedi. “Ne kadar paraya ihtiyacın var?” diye sordum. “Bilmiyorum” dedi. “Nasıl bilmezsin bu kadar istediğin bir şeyi” dedim- hatta kendisine içimden kızdım. “Motosikletin var mı?” dedim. “Yok” dedi.

Bak dedim.. Yapman gereken şu öncelikle bir bütçe yap. Toplam ihtiyacın olan paranın yarısını Hillside dan sana sponsor olmaları için iste dedim. Kalan yarısını senin maaşından taksitlerle kessinler. Yarışı kazanırsan borcunu da hemen ödersin dedim. Önce itiraz etti. Olmaz dedi. Bende ne kaybedersin dedim. Bu kadar istiyorsan iste.. Bu konuda gerçekten istersen, bu işi başarabilirsin dedim. Yüzü gülüyordu. Teşekkür etti ve yanımdan ayrıldı. Umarım hayalini gerçekleştirecek kadar kendine güvenir .

Bugün sorun şu.. İnsanlar birşeye inanmaktan korkuyorlar. Fikri kafalarında öldürüyorlar.
Kendilerine yeterince güvenmiyorlar. Kararlı değiller. İlk fırsatta vazgeçiyorlar.
Dünyanın en büyük başarısızlığını kitaplardan keşf ettiğimde şaşırmıştım : “ Vazgeçmek “ En büyük başarısını öğrendiğimde de daha çok hayrete düşmüştüm : “ Kararlı olmak” Ne kadar basit değil mi ! Ama normal insan başaramıyor. Normal bir satışcı başaramıyor..
İnanç yok ! Kararlılık yok !

Yazımı şu güzel sözlerle bitirmek istiyorum : “ Eylem olmadan vizyon bir rüyadır. Vizyon olmadan eylem zaman geçirmektir. Eyleme sahip bir vizyon ise dünyayı değiştirmektir.” – Joel Berker

Lütfen kendinize inanın.. Size inanan insanların desteğini alın ve asla hayalinizden vazgeçmeyin.

Umarım 23 yaşındaki bu genç kızın hayali gerçekleşir ve dünyaca ünlü motosiklet yarışcısı olur.

Sevgilerimle
Taner Özdeş
Bu haftanın Tavsiye Yazısı için: http://www.tanerozdes.com/Neden-Ben_a93.aspx

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara