2009 Yılına Girerken!

Zaman nasılda hızla geçiyor. Yaşım ilerledikçe, nedense günler, aylar, yıllar daha hızla geçiyor. Zamanın kıymetini daha iyi anlıyorum. Anı yaşıyorum.

Yenibiriş bu sene araştırma yapmış ; “Yılbaşı denilince aklınıza ne geliyor ?” Cevaplar : % 43 yeni umut , yeni bir başlangıç. % 28 Ömrümden giden bir yıl. Siz ne düşünüyorsunuz?

Şu anda sabahın ikisi, Cihangir’deki House Apart’dan bu yazımı yazıyorum. Cihangir, çok mistik, gizemli bir yer. Bir yazar için verdiği enerji inanılmaz, günlerce burada yazabilirim. House Apart, House Cafe ‘nin uzantısı. Çok keyifli bir ortamı var. Evinizde gibi hissediyorsunuz. Neden mi cazip? Cihangir’de olması. Konforlu olması. Hiç bir sorunla uğraşmamanız..

Yeni bir yıla başlarken hep hedeflerimi belirlerim. Her yıl biterkende yaptıklarımı, yapamadıklarımı değerlendiririm. Bu sene istediğim her hedefi yapmanın gururunu yaşıyorum. 2009 yılında sizlere yeni süprizlerim olabilir. Uzmantv Akademi bünyesinde çok cüzi bir ücretle benim en çok talep edilen iki eğitimimi- Satış Teknikleri ve Duygusal Zeka- Internet üzerinden yakında izleyebileceksiniz. Bu şekilde maddi sıkıntı sebebiyle seminerlerime katılamayan bir çok insana ulaşma şansım olacak. Uzmantv.com ‘da da bu sene yayına giren röportajım 3 ay gibi bir sürede 30,000 üzerinde hit aldı. Bu da satışa olan ilgiyi gösteriyor. Satışın 10 Altın Kuralı’nı İngilizce’ye çevirip dünyaya açmak için çalışmalara başladım. Bu konuda İzzet Ressam’a güveniyorum.

21. yüzyılda tavsiye edeceğim en önemli iki konu dost kazanma sanatı ve etkili iletişim. Bu konuda Dale Carniege’in 2 bestseller’ini muhakkak alın okuyun : “ Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı” ve “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” . Ben her iki kitabıda okumaya doyamıyorum.

Bu sene bayağı nostaljik bir yıl geçirdik. Abba’nın parçaları Mama Mia’nın hem filminde hem de müzikalinde gişe rekorları kırarken, Ayla Dikmen’in parçaları Issız Adam filmi ile tekrar moda oldu. Türk filmleri dolup taşıyor, yerli diziler yabancı dizilerden daha çok izlenir hale geldi. İnsanları güldürmek ve eğlendirmek dünyada her zaman en çok ilgiyi görüyor. Bunu Cem Yılmaz’dan daha iyi yapan var mı? IQ ve EQ birlikte çalışınca mucizler ortaya çıkıyor.

Niye eski müzikler, filmler iş yapıyor? Bunun en önemli sebeplerinden biri iyi ve güzelin zamanının hiçbir zaman geçmediği. İnsanlar bu film ve müzikleri izler ve dinlerken eskiye gidip hüzünleniyorlar, anılarını tazeliyorlar. Bugün her kişisel gelişim kitabı “ Anı yaşayın “ diyor. Gerçekten anı yaşıyormuyuz yoksa gelecek için mi yaşıyoruz? İnsanı hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri umut beslemesi. Geleceği düşünüp mutsuz olan çok az kişi vardır. Onun için yaşayıp yaşamayacağımızı bilmeden emekliliğimiz için çalışır, para birktiririz. Anı yaşamayız, keyfini çıkaramayız. Ne yaparsanız yapın , o anı dolu dolu yaşayın, keyfini çıkarın..
2009 dünyada karamsarlık, hatta felaket yılı ilan edildi. İlk defa insanoğlu, her zaman ileriyi düşünüp, umut beslerken, şimdi umutsuz bir şekilde karamsarlığı yaşıyor. Şirketler acımasızca işçi çıkarıyorlar; daha verimli olmayı ve tasarruf etmek yerine işin en kolayına kaçıyorlar. Her çıkarılan eleman aslında o firmanın satışını negatif etkiliyor.

Dünya aslında bir denge. Her şey sonuçta dönüp size geliyor. Bunu anladığınızda bazen geç kalmış oluyorsunuz.

Her yıl, Aralık ayında annemin ve babamın doğum gününü kutlarız. Bu sene kardeşimde toplandık. Annemin ikizi teyzemde oradaydı. Annemin adı , Ender, teyzemin Özen. Aile içinde olmanın keyfini hiçbir şeyde alamazsınız. Anı yaşamayı becerebilirseniz. Eniştem bir anda ISSIZ ADAM’ın Ayla Dikmen’in o meşhur parçası Anlamazdın’ı çalmaya başladı. Teyzemin gözleri hüzünlendi. Eniştemi dansa kaldırdı. Annem ve babamda eşlik ettiler. Bu duygusal sel öyle hoşuma gittik ki. Sonra pasta geldi. Pasta kesilmeden önce yeğenim Kaan bir süprizim var dedi. Annem ve teyzeme şiir yazmıştı. Hemde her satırın başında onların isimleri vardı. Sonra da yine annem ve teyzeme yazdığı Rap parçasını okudu. Kaan 9 yaşında. Benim iki oğlumda ufak yaşlardan beri bize şiir yazar. Sanırım yazmak bizim genlerimizde var.

9 yaşındaki Kaan’ın şiir ve rapını gururla sizlerle paylaşmak isterim. Baş harflerini birleştirirseniz annemin ve teyzemin isimlerini oluşturuyor. :

( anneme , Ender yerine biz Endoş deriz)
“Eğlenceli,
Nazik Kibar,
Derinden sana,
Öpücükler veriyor,
Şanlı doğum günün kutlu olsun...”

( teyzeme, Özen yerine Özoş deriz)
“Özen seni çok özledik,
Zor günler geçirirken bize geldin,
En güzel geceni bizimle paylaştın,
Nazik olduğun için çok teşekkür ediyorum seni çok seviyorum..”
Sevgili Torunun Kaan

Her ikisinede Kaan Rap şarkısı yazmış;
“Endo Endo Endo Endoş hey hey hey 3defa
Öze Öze Özelen hey hey hey 3 defa
Doğum günü kutlu olsun ikinizinde
Nice Nice Mutlu yıllara hey hey hey 3 defa...”

Bunları dinlediğimde şunu düşündüm, bırakalım çocuklarımız kendi istedikleri kişiler olsunlar. Kendimize benzetmeye çalışmayalım.. Anne , babaları olduğumuz için gurur duyalım.
Bu sene “Limit Sizsiniz” seminerlerine katılan bir tanıdığımı geçen akşam bir partide gördüm. Faydası oldu mu diye sordum. Evet çok oldu, sizin 3 formülünüzden birini uyguluyorum. Artık insanlara karşı çok daha açığım ve daha mutluyum, dedi. Benim hayat ve satış felsefem “ İnsanlara karşı dürüst ol, açık ol, samimi ol“. Bunları uygularsanız uzun vadede hep kazançlı siz çıkarsınız.

Bu sene beni en mutlu eden Bilim Merkezi’nde yapmış olduğum bağışlarla oraya ilk defa gelen Fatih Fethiye İlköğretim okulundan çocuklarla birlikte çektirdiğim fotoğraf anındaki yaşadığım duygulardır. http://www.tanerozdes.com/Fatihten-Fethiye-Ilkogretim-Okulu_m43.aspx .. O saf, temiz, parlayan gözlerde umudu görmek, her şeye değer.

2008 yılında her hafta ne olursa olsun sizlere yazmaya gayret ettim. Bilgimi, tecrübemi, duygularımı, hayat görüşümü, satış felsefemi sizlerle paylaştım. Seneye de aynı şekilde devam edeceğim. Ne olursa olsun, pazartesi günleri mailinize benim gülen yüzümle pozitif yazılarımı sizlere göndermeye devam edeceğim. Umarım yazılarımı benim yazarken aldığım keyif içinde okuyorsunuz. Bir arkadaşım bu işi niye yapıyorsun diye sordu.. Sanirim kendimi iyi hissediyorum. Yorumlarınızın benim için en önemli mutluluk kaynağı olduğunu unutmayın.

Bu sene en severek yazdığım en çok ilgi gören 3 makalemin linkini okumayanlar için ekliyorum:
http://www.tanerozdes.com/Canim-Esime_a114.aspx
http://www.tanerozdes.com/Hayattan-Keyif-alabiliyor-musun_a42.aspx
http://www.tanerozdes.com/Genclere--Staj-yaptirin_a105.aspx

Satışın 10 Altın Kuralı kitabım bu satırları yazarken 5. baskısına girmek üzere, yazımı kitabımın sonunda en sevdiğim tasviye sözcüklerimi ve Ralph Waldo Emerson’un başarı tanımlaması ile bitirmek istiyorum :

Hayatta başarı oranımız çevremizdeki insanlarla kurmuş olduğumuz ilişkilerin kalitesine ve düzeyine eş orantılıdır. İnsanları sevmeyi öğrenirsek, sadece daha mutlu ve neşeli olmak dışında hayatta istediğimiz şeylere daha kolay ulaşabiliriz.

Başarı nedir ? “Çok ve sık gülmek; çocukların sevgisini ve akıllı insanların saygısını kazanmak; içtenlikli eleştirilerin kıymetini anlamak ve kötü arkadaşların yoldan çıkarma girişimlerine dayanabilmek, güzeli anlamak; başkalarında iyiyi bulmak; sağlıklı bir çocukla, güzel bir bahçe ya da saygın bir sosyal durumla biraz daha iyi bir dünya bırakabilmek; hatta bir tek kişi bile olsa birilerinin size yaşadığınız için daha rahat nefes aldığını öğrenmektir.

Hepinize mutlu, huzurlu, sağlıklı, başarılı bir 2009 yılı diliyorum. Umarım herşey gönlünüzce olur..

Sevgiyle kalın,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara