Krizde Nasıl İşsiz Kalmazsınız!

"Krizde Nasıl İşsiz Kalmazsınız", bu Can ve Pınar Turanlı ile 7 Mart’da ortak yapacağımız ilk seminerin başlığı. Yer belli olunca duyuracağız. Amacımız buna benzer birçok yeni seminerler ile Türkiye’de bireysel gelişim konusunda yeni bir başlangıç yapmak ; krizde kişilerin yeni beceriler kazanmasını, hayata farklı bakmasını veya farkındalıklarını arttırmak. En önemlisi, özgüvenlerini artırarak eyleme geçmeleri için cesaretlendirmek..

Bu genç ve başarı çift ile bugün Nişantaşı HouseCafe’de buluştuk. Housecafe’yi tercih etmemin en önemli sebebi enerjisi. Her çeşit insan, her türlü diyalog ve pozitif ortam. Bana ilham veriyor.

Turanlı çifti ile ileride bir çok yeni, farklı ve güzel projeye imza atacağımıza inanıyorum. Can Turanlı’yı www.farketing.com bloğundan tanırsınız. Yazılarını keyifle okurum. Yaşım ilerledikçe yeni nesil ile iletişim ile kurmamın yolu böyle parlak girişimci gençlerle iletişimde olmak. Genç kalmanının tek yolu gençlerle zaman geçirmektir.

2009 yılı için Robin Sharma’nın Internet üzerinden verilen yıllık coaching programına yazıldım. Robin Sharma’nın her kitabını keyifle okudum. Fikirleri ve düunya görüşümüz çok örtüşüyor. www.robinsharma.com . Bu programda öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım. Programa dünyanın her yerinden 117 kişi katılmış. Ben katılan tek Türk’üm.

Öğrenmenin sonu yok ! Sakıp Sabancı şunu söylemişti. Herşeyi yapıp tecrübe edecek kadar zamanım yok. En ucuz öğrenme yöntemi başkalarının hata ve tecrübelerinden öğrenmek.

Bende bu doğrultuda 2009 yılında vereceğim seminerlerle birçok ili ziyaret etmeyi hedefledim. Amacım, bilgimi ve tecrübemi paylaşmak. İnsanlara faydalı olmak. Yeni projemle Internet’ten de isteyen herkes eğitimlerime ulaşabilecek ; 27 ve 28 Şubat tarihlerinde Ankara’da Limit Sizsiniz seminerlerini vermek için olacağım. Halka açık olacak. Arkasından 7 Mart, Istanbul’dayim. Konu: Krizde nasıl işsiz kalmazsınız? Sonrasında İzmir ve Antalya’da seminerlerim devam edecek. Bilim Merkezi’nde ise satış konusunda bir seminer vermeyi düşünüyorum. Pozitif enerji ve tecrübemi bu kriz ortamında herkese yardımcı olmak için paylaşmak istiyorum. Uzmantv Akademi’de ise yakında Internet üzerinde Duygusal Zeka ve Satış eğitimlerim başlayacak..

Dün sabah oğlum karnının çok ağrığını söyledi. Eşim hemen doktara götürdü. Apandist olduğu ve hemen ameliyat edilmesi gerekti. Bu konuda eşim aradığı zaman fazla endişe etmedim. Niye mi? Özellikle Laproskopi ameliyatları konusunda en güvendiğim operatör arkadaşım Mehmet Tekinel ameliyatını yapacaktı. Benim ve kayınvaldemin ameliyatlarını yapmıştı. Rahat kişiliği, esprili olması, sizi rahatlatan kişiliği ve kendine özgüveni Tekinel’i muhteşem bir doktor yapıyor. Hastane konusunda her zaman ki tercihimiz Istanbul Cerrahi Hastanesi. Hizmetleri çok iyi, hastane sanki butik otel, personel sıcak. İyiler her zaman iş yapar.

Oğlum başarılı bir operasyonla bu sabah hastaneden sağlıklı çıktı. Eşim hastaneye gittikten sonra, facebook’a oğlumuzun ameliyat olacağını yazmış. Bu facebook nasıl bir mecra ise, oğlumun ameliyatını duymayan kalmadı. Çoğu insanın ilk başta saatlerce zaman geçirip, sonra sıkılarak bıraktığı bu inanılmaz network (sosyal ağ) makinası günümüzün iş ve sosyal yaşamı için oldukça gerekli. Yeterki nasıl kullanacağımızı bilelim.

Dün akşam Jaycees Istanbul şubesinin devir törenine www.jcistanbul.org davetli idim. Yeni sloganları “Bireysel gelişim, küresel network” . Jaycees , 124 ülkede, 300,000 aktif üyesi olan, global girişim ve liderlik organizasyonu www.jci.cc.. Üniversiteyi bitiren ve çalışma hayatında yeni olan her gence bu derneğe üye olmasını tavsiye ederim.

O akşam, Ergenekon, ekonomik kriz, işten çıkarılama endişesi, gelecek korkusu, bunlardan esaret yoktu. Tüm katılımcılar boğaza bakan Bridge Lokantası’nda herkes özenerek en güzel kıyafetlerini giymişti. Üyelerin heyecanını yüzlerinden okuyabiliyordum. Herkes birbirine sımsıcak şekilde eski bir dost gibi sarılıyor, birbirlerini kucaklıyorlardı. Murat arkadışımız Çanakkale’den saat dörtbuçuk’ta yola çıkmış, sadece bu toplantıya katılmak için gelmiş. Ben de oğlumu hastanede bırakıp, bu toplantıya geldim. Hepimizin orada olmasının.ı sebeplerinden en önemlisi (bana göre) kendimizi iyi ve değerli hissediyorduk. Jaycees’de her görev bir sene için yapılır ve eski başkan yeni başkana yeni görevinde tüm desteği verir. Bu birlik ve beraberlik ruhu, üyelerin bu dernekte uzun yıllar gönüllü hizmet etmelerini motive eder. Benim hayatım 35 yaşında değişti ve bu değişimin arkasında bir numaralı neden Jaycee’s derneğine katılma kararımdı.

Bütün gece güldük, eğlendik, saatlerce doyasıya dans ettik. Bu arada bir çok yeni kişi ile tanışma fırsatı buldum. Uzun zamandır bu kadar keyifli bir akşam geçirmemiştim.

Bu akşamın en önemli haberi Istanbul’da dördüncü bir şubenin; Bahçeşehir şubesinin faaliyete geçtiği haberi idi. Bu şubenin hikayesi oldukça ilginç . Bu şubenin ilk başkanı Eda Engin kendisi Adana Jaycees üyesi iken iş sebebi ile Istanbul’a yerleşiyor. Bu şubenin temelleri atılırken Eda da ilk başkan oluyor. Bizim derneğimiz böyle .. Jaycees lider yetiştirir. Yetiştirmiş olduğu bu lider kişilerin ülkelerine ve dünya toplumlarına faydalı bir birey olmasını hedefler. Ne büyük bir amaç. Eda eminim bu dernekte güzel işler yapacak.

Bu yazımı bitirdikten sonra kendimi ödüllendirmek için, alışverişe gitmeye karar verdim. Network mağazasına girdim. Network hizmet konusunda çok başarılı bir mağazacılık yapıyor. Elemanların hizmet kalitesi oldukça yüksek. Sohbet ettik. Bana yeni modadan bahsettiler. Alışveriş yapmanın keyfini yaşattılar. Çıkarken “kriz satışlarınızı ne kadar sizi etkiledi?” diye sordum. “geçen seneye göre yüzde on ” cevabını alınca memnun oldum.

Krizde işinizi nasıl mı korursunuz? Bunun cevaplarını farklı bir bakş açısı ile 7 Mart’daki seminerimde sizlerle paylaşacağım. Temelde “kriz”, uzak doğuda “fırsat” anlamına geliyor.. Öncelikle pozitif düşünce ile başlıyor. İşimizi iyi yapmak, daha çok çabalamak, daha çok çalışmak.. Kendimizi sürekli geliştirmek ve markalaşmak; hatta vazgeçilmez olmak. Yeni insanlarla tanışmak.. Çağımız neyi bildiğin değil kimi tanıdığın çağıdır !

Hayata şöyle bakıyorum “ Elimden gelenin en iyisini yaptıktan sonra, yapabileceğim başka bir şey yok ! Ama gerçekten elimizden geleni en iyisini yapıyormuyuz?” Bunu iyice sorgulamalıyız . Ben krize, maaşlarının kesintiye uğramasına rağmen, personel çıkmasından dolayı günde 12 saat çalışmak zorunda kalan , buna rağmen hayata ve işlerine aynı heyecanla sarılabilen pozitif insanlarla bugün tanıştım. Bu beni mutlu etti. Umudun ve sabrın olduğu yerde başarı eninde sonunda gelir. İyi insanlar her zaman hak ettiklerini bulurlar.

Şansın bize gülmesi için bizim hazır olmamız lazımdır. En önemlisi, her engel, her zorluk, her problem, her yenilgi , her kriz kendimizi daha çok tanımamıza. güçlü ve zayıf yönlerimizi keşfetmemize sebep olur. Bu keşif bizim daha güçlü bir birey olarak yaşamımızı sürdürmemize neden olur. Bir düşünün, bana hak vereceksiniz.

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara