Avusturya'da Bir Türk Kızının Başarı Hikayesi!

Başarılı insanları keşfetmek, onlarla tanışmak bana büyük haz verir. Bu yazıyı yazarken Amy Winehouse’u dinliyorum. Genç yaşında muazzam başarı sağlamış bu şarkıcının her bir parçası harika. Biraz önce seyretmiş olduğum Benjamin Button’un filmini de çok beğendim. Ama geçen hafta Avusturya’da tanıştığım Meral’in başarı hikayesi de en az bunlar kadar beni etkiledi. Şu anda Pazar akşamı sabahı saat sabahın ikisi ben keyifle yazıyorum.

Her sene sömestir tatilinde ailemle birlikte Avusturya’ya kayağa gideriz. Gittiğimiz yer çok kişi tarafından bilinmez; burası bir kasaba, nüfusu 2,000 kişi. Turist yatak kapasitesi 15,000. Bu cennet kayak merkezinin adı Maria Alm.. Zell am See ve Saalbach’a yarım saat mesafede.

Buraya bu sene yedinci kez kez geldim. Benim huzur ve enerji depom. Burada hiçbir şey düşünmeden, günde 4-5 saat kayak kayıyorum, bol bol kitap okuyup, sadece dinleniyorum. Benim gibi gunde 18 saat aktif yaşyan bir insan için en doğru yer. Yıllık planlarımı, hedeflerimi, yenilikleri burada planlıyorum.

Avusturya’nın bu ufak kasabasında huzur ve sakinlik var. Hayat saat 23.00 ‘de bitiyor. İnsanlar son derece yardımsever, güleryüzlü ve sakin. Huzur ve sakinlik beni o kadar dinlediriyor ki.
Bizdeki o telaş, stres, trafik yok !

Her sene aynı otelde kalıyoruz, Alpensdorf Otel’de. Bu sene geldiğimizde resepsiyondaki güleryüzlü kız ilgimi çekti. Sorduğumda Türk olduğunu söyledi. Adı Meral Karaca.. Almancası mükemmel. Avusturya’da doğmuş, 20 yaşında. Türkiye’den Bayburt’tan göç etmiş bir ailenin kızı . O kadar pozitif ki, kendisine röportaj yapmak için teklifte bulundum. Hemen kabul etti. Beraber otelin yakınındaki bir bar restorana kendisnin iş çıkışında gittik. Kendisine Red Bull sipariş etti. 1,5 saat sohbet ettik. Sohbetimizi aynen sansürsüz yayınlayacağım. Bunları okuyunca ülkemizi ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Meral’in babası 18 yaşında iken babası ile Zell am Seeye geliyor. Her türlü işi yapıyor. En son Saalbach’da taksi şöförlüğü yapıyor. Getirisi oldukça iyi diyor Meral. Annesi ve babası görücü usülü evleniyorlar. Meral’in iki kardeşi var, biri pilot, kız kardeşi ise hemşire okulunda okuyor. Meral yakın zamanda Tıp okuyacak . En büyük hayali Türkiye’de Dişçilik Kliniği açmak.

Meral’in şansı, mükemmel bir aileye sahip olması. Kendisini o kadar iyi yetiştirmişler ki, sevgiyle büyütmüşler. Pozitifliğimi ailemden aldım diyor. Bana ne verdiler ise ben de onu dışarı yansıtıyorum diyor. Konuşurken gözlerinin içi gülüyor. Bizim aklımızdan kötülük geçmez diyor.

Biraz buradaki Türkleri anlat diyorum.

“Burada Türkler’den korkarlar. Gruplar halinde dolaşan Türkler genelde kavgacı oluğu için insanlar çekinir. Türk olmak zordur. Sınıfta tek esmer bendim. Hemen dikkat çekiyordum. Ana okulda iken kimseyi tanımıyordun. Çok zorluk çektim, Almancayı öğrenene kadar . Diğer yandan, Türkiyeye gidince de biz yabancıyız, zaten bize Türkiye’de yabancı muamellesi yapılıyor. Farklı bir gözle bakıyorlar bize ülkemizde. Biz nereye aitiz?”

Türk insanlarını Avusturyalılar ile karşılaştırırsak daha cana yakın, aile ilişkileri daha yakın ve sıcak . Burada komşuluk yok. Türk olmayı her zaman tercih ederim. Burada kültür çok farklı. Büyüklere saygı yok. Çocuklar 18’ine gelince evden gitmek istiyorlar. Anne ve babaları ile diyologlarıçok farklı. İyi ki ben Türk’üm.

Avusturyalılar Türklere karşı çok önyargılılar. Bizim sitede Türklere ev vermiyorlar. Geçenlerde seçimler vardı. Türkleri destekleyen adaylara oy vermeyin diyorlar. Türkler’den temelde korkuyorlar.”

Sana nasıl davranıyorlar diye sordum. Beni tanıdıkları için bana karşı ayrımcı davranmıyorlar diyor. Türk’ün gücünden korkuyorlar.

Bizi AB ye alırlar mı diyo soruyorum. “Kesinlikle almazlar.. Nüfusumuz çok. Türklerin buraları ele geçirmelerinden korkuyorlar. Herkesin o zaman Müslüman olmasından korkuyorlar.”

“Avusturya’da Türkler kadar çok yabancı göçmen Yugoslav var, ama onlarla sorun yaşamıyorlar. Biz daha agresif ve uyumsuz bir topluluğuz. Medyada toplumu çok olumsuz etkiliyor.”

Kendisine gelince Avusturyalı arkadaşları olduğunu, bir sıkıntı yaşamadığını söyledi. Okulda tek örtünen bendim. Kimse bana niye örtünüyorsun diye sormadı. Hatta benden sonra moda oldu. Herkes başını bağlayarak farklı olmaya çalışıyordu. Burada kimse kimseye karışmıyor, insanlar özgür. İş yerinde ise Meral örtünmüyor. İnançtan örtünmenin doğru olduğuna inanıyor. Ben bu konuda Türkiye’deki hassas durumdan kendisine bahsettim. Avusturya’da iş yerlerinde örtünmek yasak, okullarda değil dedi. Ailesi örtünmesi konusunda hiç baskı yapmamış, hatta takmamasını söylemişler Ama o gülerek okulda örtündüğü için popüler olduğunu tekrarladı. Ülkemizdeki insanların dinden korkduğunu düşündüğünü söyledi..Dine bakışı son derece pozitif, onun için içsel bir güç.

Meral, sonuçta uyum sağlamış bir Türk. Ona kendisi ile ilgili özel sorular yönelttim..

“Ben küçükken karar verdim kendi kendime annem ve babam ve diğer buradaki Türkler gibi olmayacağim, iyi okuyacağım diye. Okulda çok başarılı, yazları staj yapıyor. Yakında üniversiteye gidecek , sonrasında klinik açmak istiyor. Abisi pilot olmasına rağmen Türkiyede iş bulamamış. Kendisine yardım edeceğimi söyledim.

“İnsanlara yardım etmesini çok seviyorum” diyor Meral. Almanca dışında Fransızca, İngilizce, ve İspanyolca biliyor. Hepsini okulda öğrenmiş. Okullar devlet okulu ve parasız. Herkes iyi eğitim alabiliyor. Okullarda gençleri lisans dışında yabancı ülkelere öğrenciler dil öğrensin diye gönderiyorlar

Meral, kendisini geliştirmek için düzenli Tıp ile ilgili ve diğer konularda ayda 2 kitap okuyor.
5 senelik lise hayatımda çok şey öğrendim diyor.

En büyük değerlerini sordum. En önce ailesi geliyor. Çok düşkün , annesine tapıyor. Onun özverili ve disiplinli para biriktirmesi sayesinde iyi yaşayabildiğini söylüyor. Ailesinin onlar için çok çalıştığını söylüyor. Dinine oldukça düşkün.
Şu sözleri beni çok etkiledi “ Hayat, bir sınav. Din hayatın anlamı benim için.”

Güleryüzlü ve pozitif olmam konusunda, annem ve babam gibi aklımdan kötü bir şey geçmez diyor. Ailem bana ne vermişse bende dünyaya onu veriyorum. Meral’in başarısını Amerika’da son 20 yıldır yapılan araştırmalar destekliyor.
Başarıda en önemli kriter okul değil, AİLE !
Bu konuda Özgür Bolatın yazısını okumanızı tavsiye ederim. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/10576097.asp?yazarid=313

Avusturya’nın en sevdiği özellik, kimsenin kimseye karışmaması, umurunda olmaması ve kendi hayatlarını serbestçe yaşamaları.

Hobileri arasında snowboard, tenis ve mini golf oynayan Meral’in Türk insanının tersine herşeyi planlı ve hedefli. Ben herşeyimi planlarım diyor. Okul ve özel yaşantım konusunda kendime ufak hedeler koyarım diyor. Bunun dışında gitar çalıyor.

Aklıma koyduğumu yaparım diyor. Başarıyı ise çok istemek ve azimli olmak olarak tanımlıyor. Her zaman engellerle karşılaşsam sonuçları düşünüp kendimi motive ederim diyor. Doğru arkadaşın öneminden bahseden Meral , her zaman kendimden daha bilgili, öğrenebileceğim insanlarla zaman geçirir, arkadaşlık ederim, boş vakit geçirmem diyor.

Yanlış arkadaşları kibarlıkla red ederim diyecek kadar kararlı bir kişilik .
Ben çevremdeki Türkler ve annem , babam gibi olmak istemedim , o nedenle çok çalışıyorum ve hedeflerim var diyor.

Meral Avusturya’da ve diğer ülkelerde yaşayan Türklere ne mesaj vermek istersin diye sordum . Cevabı beni çok dugulandırdı. “ Özünü kaybetme, kendin ol. Avusturyalılara özenme!”

Meral, sadece 20 yaşında , göç etmiş bir ailenin Türk kızı. Avusturya’daki mükemmel eğitim sistemi, mükemmel ve sevgi dolu bir ailenin yetiştirmesiyle, gelecek vadeden pırıl pırıl bir Türk kızı. Ben kendisi ile tanışmaktan ve sohbet etmekten gerçekten çok keyif aldım. Gurur duydum
Hayata, dine, başarıya bakışı beni çok etkiledi.

Şöyle düşündüm “ Böyle iyi yetişmiş Türkleri biz niye elçimiz olarak kullanmıyoruz. Onların fikir ve görüşlerinden faydalanmıyoruz. Bu iyi örneklerle yurtdışındaki yanlış imajımızı değiştirmeye çalışmıyoruz. ”

Meral’e bu güzel ve samimi sohbet için tekrar çok teşekkürler. Kendisine hayatta başarılar diliyorum...

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara