İlişkiler Konusunda Bildiklerim!

İnsanlar niye rahat ilişki kuramazlar veya kurmak istemezler, hep ilgimi çekmiştir. İnsanların sosyalleşme ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar çok sosyalken, bazıları daha seçici davranırlar.

Bana göre ilişki kurmakta en önemli nokta kişinin kendisini sevmesi, kendisi ile barışık olmasıdır. İnsanın kendisine özsaygısı yoksa, kendisini değerli bulmuyorsa, insanlarla ilişkilerinde sürekli tereddüt yaşar. Kendisini başkalarına açarken uzun süre bekler . Niye mi? Kendinizi karşıya açtığınızda karşının hedefi olabilirsiniz; eleştirilmek, küçük görülmek, alay konusu olmak gibi riskleri taşırsınız. Temelde kişinin kendisine özgüven duyması ilişki geliştirmede önşartdır. Kendisine güven duymayan bir kişi, ilişkilerinde daha az risk almak için, dışa karşı kapalıdır. Daha az konuşur, paylaşır, özel bilgilerini çok az insanla paylaşır.

Birisi ile samimi mi olmak istiyorsunuz, bunun tek yolu özel konularınızı açmanız ve paylaşmanızdır. Bunun başka yolu yoktur. Siz karşınızdaki kişiye ne kadar güven duyarsanız, o kişi de size o oranda güven duyar ve açılır. Diğer yandan, kendisine güvenmeyen bir kişi çevresi ile koruyucu duvarlar örer, sürekli savunma halindedir. Etrafındaki kişilerde onun bu hali yüzünden kendini rahat hissetmez. Bu kişiyi, kendisini ellerini sürekli yüz hizasında kenetlemesinden, kollarını göğsünde bağlamasından ve otururken koltuğunda geriye yaslanarak konuşmasından hemen fark edersiniz.

Bir akşamüstü seminerlerime katılan bir okurumla facebookdan benimle görüşmek isteği mesajına istinaden kendisi ile buluşmaya karar verdim. Hikayesi şöyleydi; bu genç bayan Antalya’dan İstanbul’a gelmiş, eşinden ayrılmış ve İstanbul’un zorlu şartları ile mücadele ederken, bir de iş hayatında boşanmış bir bayan olmanın zorluklarını yaşamış. Başarılı ve yetenekli olmasına rağmen ilişki kurma ve yönetme, zor insanlarla baş etme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından sürekli sorun yaşamış; bu kendisinin iş hayatındaki başarısını olumsuz etkilemiş. Kendisine bildiklerimi anlattım. Umarım hayatını değiştirmişimdir.

İş hayatı veya özel hayat farketmez. İnsanlarla ilişkilerinizde problem yaşıyorsanız, her ikisinde de aynı oranda sıkıntı yaşarsınız. Bu da kişiyi hem mutsuz yapar , hem de kariyerinde önüne büyük bir engel olarak çıkar. Bazı insanlar çok çalışmalarına ve çabalarına rağmen kariyerlerinde niye yükselemezler? Çevrenize bakın ve bir daha düşünün !

Bu genç bayana kariyerimin başında çok çalışmama rağmen (kendimi başarılı görmeme rağmen) iki kere işten ayrılmak zorunda kaldığımdan bahsettim. Nedeni basitti ...insan ilişkileri konusunda bilgisiz olmamdı. İnsanlara değer vermesini bilmiyordum !

Şişkin egom ile herşeyi başarabileceğimi düşünmüştüm. Karşımdaki insanlara yeterince ilgi göstermiyor, dinlemiyor ve politik davranamıyordum. Düşündüğümü hiç süzgeçten geçirmeden suratlarına “pat” diye söylüyordum . Bunlar bana iyi bir ders olmuştu. İş hayatında yeteneğiniz ve bilginiz ne kadar iyi olursa olsun, insan ilişkileri konusunda başarılı olmadan yükselme şansınız yoktur! Bu konuda en güzel örnek ülkemizin başarılı isimlerinden Muhtar Kent. Kendisnin Coca Cola’nın en tepesine CEO seviyesine yükselmesindeki en önemli nedenlerinden biri başarılı bir iletişimci, yönetici ve dünya çapında bir sosyal ağa sahip olması ve yönetmesiydi.

Bazen gençler bana nasıl başarılı olacaklarının formülünü soruyorlar. Cevabım hep aynıdır. “İnsan ilşkileri konusunda kendinizi geliştirin, geliştirin ve geliştirin...” Karşınızdaki kişiyi kazanmanın en kolay yolu onu “takdir etmektir”. Ne kadar küçük ve önemsiz olursa olsun, her ferdin değişmeyen bir temel ihtiyacı vardır. O da “takdir edilmek” “yani adam yerine konulma ihtiyacıdır. Hepimiz başkalarının bize ihtiyaç duymalarını bekleriz.

Goethe şöyle demiş “ Kardeşlerimi Allah yarattı, fakat dostlarımı ben buldum”.. Sosyal hayat ancak dostlarla yaşanılırsa, yaşamaya değer.. Bu konuda Nüvit Osmay’ın İnsan mühendisliği kitabını tavsiye ederim.

“Dost Kazanma sanatı” kitabı ile dünyaca meşhur olan yazar ve eğitimci Dale Carniege dost kazanmanın 5 Altın kurallını şöyle sıralamış :

Başkaları ile samimi olarak ilgilenin
Gülümseyin
Bir insan için bütün dillerde en güzel kelime kendi ismidir.
İyi bir dinleyici olun ve karşınızdakini kendisinden bahsetmeye teşvik edin
Karşınızdakini ilgilendiren konulardan söz açın

Bu konularda kendimden örnekler vermek isterim:
Benim kendimde gördüğüm en önemli özellik, insanlarla çok hızlı bir şekilde ilişki kurabilme kapasitem. Yeni tanıştığım bir kişiye 10 yıllık dostum gibi samimi ve açık davranabilirim. Bunu nasıl mı yapıyorum? Her davranışın altında inanç ve düşüncemiz yatar.

Her tanıştığım insandan birşeyler öğrenebileceğimi düşünürüm. Bu kişi bir ayakkabı boyacısı , bir taksi şöförü, berberim, şirketimizde yerleri silen kişi olabilir. Benim için her insan değerlidir, kıymetlidir. Önemli olan o kişinin kendisine ait bir dünyasının olması, onun dünyasını merak etmem. İnsanları sahip oldukları ile , ünvan ve statü ile değerlendirmem. İnsani değerleri ile değerlendiririm . Bu merak ve öğrenme isteği beni yeni insanlarla tanışma konusunda motive eder.

Gülümsemek, ben hep gülümserim, her zaman gülümserim. Sanırım gülümsemek içten gelen mutluluk duygusu. Ben kendimi şanslı ve mutlu hissederim. Mutsuz mu oldum ? Hemen nelere sahip olduğumu düşünürüm. Türkiye’de nüfusun yüzde onikisinin sakat olduğunu düşünmek, ne kadar şanslı olduğunuz için iyi bir nedendir. Gülümsemiyorsanız, aynı karşısında eksersiz yaparak suratınızı alıştırmak suretiyle gülümseyebilirsiniz. Gün boyu karşınıza bir ayna koyun ve ara sıra bakın. Suratınız genelde nasıl?

En sevdiğim sözler “ Ayakkabım yok diye üzülürken, ayağı olmayan birisini gördüm.” “Yağmuru sevmezdim, taki yağmurda mutlu insanları görene kadar.”

Konuşurken insanların adını sürekli dile getirerek dikkatlerini çekebilirsiniz. İsim hatırlama konusunda oldukça kötüyümdür. Bununda sebebini öğrendim. Herkese aynı ilgiyi gösteremiyordum. Bu da isimlerini unutmama neden oluyordu. Artık tanıştığım insanların adlarını birden fazla tekrar ederek (konuşurken kullanmak suretiyle) unutmamaya çalışıyorum. Ayrıca , muhakkak öğrendiğim yeni isimlerle bir ilişki kurarak ismi unutsam bile neyle eşleştirdiğimi düşünerek hatırlamaya çalışıyorum. Burada temel kural karşıya ilgi göstermek !

Karşınızdakini dinlemek dünyanın en zor işi. Bunu başarabilirseniz birçok dostunuz olur. İnsanların sizi dinlemesini mi istiyorsunuz? Onları can kulağı ile dinleyin. Dinlerken soru sorun . Yargılamadan ve önyargısız dinleyin. Alçakgönüllülük ile dinleyin. Merak ederek dinleyin. Beden dilinizle karşıya ilginizi gösterin. Dinlemek iletişimde ve satışta en önemli meziyet. Dünyanın en iyi artisleri en iyi konuşan değil, karşıyı dinlerken en iyi rol yapan aktör ve aktiristler !

İnsanların ilgisini çekmek mi istiyorsunuz, onların hobilerini bulun ve konuşun. Satışta kullandığım en önemli ilişki kurma yöntemi soru sormak ve müşterimin hobilerini bulup konuşturmaktır. Ama ilgili, merak ederek, içten, samimi. Bu konuda rol yaparsanız, işe yaramaz. Hobiniz yoksa hobiden konuşamazsınız. Çok okumalısınız, her konuda okumalısınız, gezmelisiniz, kültürel faaliyetlere katılmalısınız, yeni insanlarla tanışmalısınız, gündemi, trendleri, dünyayı yakından takip etmelisiniz. Aksi takdirde, sıkıcı bir kişi olursunuz. İnsanlar sizle konuşmaktan, zaman geçirmekten sıkılırlar. İş dışında konuşacak konusu olmayan insanlar hep canımı sıkarlar.

Ne mi konuşacaksınız ?
Gittiğiniz yeni yerleri anlatın. Son gittiğiniz filmi, okuduğunuz kitabı, gittiğiniz restoranı, işinizi anlatın ..Dün akşamki maçı konuşun, şaraptan, tenisten bahsedin.. Bir noktada her insanın en keyif aldığı konu hobilerinden bahsetmektir.

Nasıl daha sosyal olabilirsiniz?
Sosyal ağlarınızı büyütebilirsiniz. Bunları nasıl mı yönetebilirsiniz?
Internetten nasıl faydalanabilirsiniz?
Sosyal olmanın sırları nelerdir?

Bu konuda bilgi ve tecrübemi ilerki yazılarımda sizlerle paylaşacağım..
Şimdilik hoşça kalın ..

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara