Nasıl Sosyal Olunur?

Keith Ferrazzi’nin “Asla Yalnız Yeme” kitabında şu açıklama beni derinden etkiledi “ Fakirlik, sadece finansal kaynakların azlığı değil, size yardım edebilecek kişilerden kendinizi soyutlamaktır.” Hayatta başarının kuralı; kişinin hedeflere ulaşmak için doğru insanları, doğru nedenle, doğru amaç için kullanabilmesidir.

Günümüzde önemli olan ne bildiğiniz kadar kimi bildiğinizdir. “Bağlantılar” adlı okuduğum bir kitapta her insanın doğru 6 kişi üzerinden istediği hedefe ulaşabildiğinden bahsediliyor. Çoğu zaman 6 kişiye bile ihtiyaç duymadan istediğimiz kişiye ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Günümüzde Facebook, Xing, Linkedin gibi sosyal ağlar kanalıyla bu konuda mükemmel bir ihtiyacı karşılıyor. Sosyal olmak ne demek? Nasıl sosyal bir kişi olabilirsiniz?

Hayatta her şeyde olduğu gibi merak, istek, çaba bu konuda sahip olmamız gereken özellikler. Temelde sosyal olma ihtiyacı insanları ve hayatı sevmekten, alçakgönüllü olmaktan, en önemlisi kendinizle barışık olmaktan geçiyor.

12 yaşında iken ailem lisanımı geliştirmem için beni Avusturya’ya gönderdi. Almancam mükemmel değildi, daha önce hiç pratiğim olmamıştı, kimseyi tanımıyordum. Hiç tanımadığım bir ailenin yanında iki ay kalacaktım. Çoğu insan böyle bir deneyim yaşamayı tercih etmez. Neden, ne gerek var diye düşünür. Uçağa bindikten sonra tanımadığım birisinin yanına oturmak zorunda kaldım. Böyle bir durumda iki alternatifiniz var, görmemezden gelmek veya sohbet etmek için fırsat kollamak.

Ben şöyle düşündüm: “Lisanımı geliştirmek için mükemmel fırsat”. Bu düşünce ile kendimi tanıştırdım, bütün yolculuk boyunca yanımdaki yolcu ile hoşça sohbet ettim. Almancamı kullanabilmek beni çok mutlu etmişti. Her yaz değişik ülkelere gidiyor, bu uçuşlarda yeni insanlarla tanışıp lisanımı geliştiriyordum. Sosyal olmanın faydasını küçük yaşlardan öğrenmiştim.

Bir insana nasıl yaklaşmalısınız?

Sosyal olmak için yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikle kendinizle barışık olmanız, enerjinizi, dikkatinizi karşınızdaki kişiye vermeniz gerekir. İlk tanıştığınız kişiye güleryüzle yaklaşmalı, adınızı söyledikten sonra aynı şeyi karşınızdaki kişiden beklemelisiniz. Burada en önemli konu konuşmanın başında mümkün olduğu kadar çok soru sorup can kulağı ile dinlemektir. Ne kadar aktif dinleyip beden dilinizle heyecanınızı (coşkunuzu) ve dikkatinizi karşınızdaki kişiye gösterirseniz karşınızdaki kişi ile o kadar hızlı duygusal bağ kurarsınız.

Ortak konular, ortak hobiler ne kadar çok gündeme gelirse o kadar keyifli bir sohbet olur.

Sosyalleşmekte en önemli nokta açık samimi paylaşımcı olmaktır. Karşınızdaki kişinin ilgisini çekmek ancak ve ancak paylaşacağınız özel bilgilerin miktarı ile eş orantılıdır. Özel demek size ait özel, şahsi mahrem bilgiler değildir. Kendinizden, ne hoşlandığınızdan, o anda ne yaptığınızdan, ne amaçla orada olduğunuzdan, kimi tanıdığınızdan bahsetmeniz karşı tarafın ilgisini çeker.

Sosyalleşmek içten gelen bir duygu istektir. Temeli insan sevgisinden yeni insanlarla tanışma isteğinden yeni şeyler öğrenmekten geçer.

Sosyalleşmek her ortamda yeni insanlara yaklaşarak geliştirilebilinir. Kendiniz gibi kişilerle iletişim kurmak kolaydır. Zor olanı sizden farklı insanlarla iletişim kurmaktır. Bunun yolu da meraktır, alçakgönüllüktür. İnsanları dış görünümlerine göre değil, kendileri olduğu için sevebilmektir. Dernekler, seminerler, toplantılar, bekleme kuyrukları, alışveriş merkezleri size bu konuda bir çok fırsat sunarlar. Teknoloji sayesinde yeni insanlarla tanışmak daha kolay hale gelmiştir.

Sosyal olmak, iş ve özel yaşamınızda size sadece yeni fırsatlar sunmaz ayrıca kendinizi geliştirmeniz ve yeni şeyler öğrenmek için de mükemmel fırsatlar sunar.

Sosyalleşme konusunda bilmemiz gerekenler:
-Pozitif olun

-Göz teması sağlayın

-İlk tanışmada gülümseyin

-Önyargılarınızı kontrol edin

-Karşınızdaki kişiyi yargılamadan samimi dinleyin

-Adınızı söyleyerek karşınızdaki kişinin elini sıkın

-Karşınızdaki kişinin ismini öğrendikten sonra konuşma içinde sık sık ismini kulllanıp ismini unutmamaya çalışın. Kişiye sürekli ilk ismi ile hitap etmek karşınızdaki kişinin ilgisinide tutmanın iyi bir yoludur

-Karvizit verip alın

-Öncelikle dinleyin ve soru sorun

-Ortak konu ve ilgi alanları bulmaya çalışın

-İlk tanışmada mümkün olduğu kadar iş, politika, futbol gibi riskli alanlarda emin olmadıkça konuşmayın

-Seminer, kokteyl gibi kalabalık ortamlarda kısaca tanıştıktan sonra başka bir kişiyle tanışmaya çalışın. Uzun süre aynı kişinin yanında kalmayın

-Pozitif enerji almadığınız negatif , dedikodu yapan, sürekli çevrelerini eleştiren kişilerden uzak durun

-Kişi ilginizi çekiyorsa kartvizit veya kontakt bilgilerini almak suretiyle randevulaşmak suretiyle ayrılın. Amaç karşınızdaki kişinin ilgisini çekmek, daha sonra görüşmek için istek yaratmaktır. Samimi olun, ama sınırları zorlayıp gereksiz diyaloglara girmeyin


Sosyalleşmek konusunda ne kadar farklı insanlarla tanışırsanız o kadar başarılı olursunuz. Pratik yapmak bu konuda kendinizi geliştirmenin en iyi yoludur. Her türlü konuda bilgi sahibi olun, entellektüel kapasitenizi geliştirin.

Temelde sosyalleşme ilişki geliştirme yeni insanlarla tanışarak olur. Sosyal ağları geliştirmenin formülü kazanç – kazanç ilişkisi kurmak, mümkünse karşınızdaki kişiyi kendinize borçlu bırakarak size karşı olumlu düşünmesini sürdürmektir. Bu konuda yapılacak en önemli hata insanları sürekli kullanarak ilişkileri tüketmektir. Bu işin sihiri vermekten geçer, almaktan değil.

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara