TOYP’a Jüri Olmanın Onuru ve Gururu!

1997 yılında Jaycees (JCI) Derneği’ne (www.jci.cc) üye olmam ile bütün hayatım birden değişti. 34 yaşına girmiştim. İyi bir hayat yaşıyordum, ama hayatımın bir amacı olmadığını fark ettim. O zaman kendime bir soru sordum: “ Sen hayatta bir iz bırakmak istiyormusun? “ “ Nasıl? “

1997 ‘de Jaycees ile ilk defa Hawaii’deki JCI Dünya Konferansında tanıştım. Dünyanın Tony Robbins gibi önde gelen eğitimcileri ile tanışma imkanım oldu. İnsanlar dünyanın her yanından zamanlarından, tasarruflarından, tatillerinden fedakarlık yaparak bu konferanslara geliyorlar. Hepsinin amacı aynı; iyi bir lider olmak, örnek bir insan olmak, en önemlisi kendini geliştirmek suretiyle dünyaya hizmet etmek.

Jaycees’de beni en etkileyen proje TOYP (Ten Outstanding Young Person) yarışması olmuştur. http://www.toyp-tr.org

Hawaii’deki JCI dünya konferasında TOYP ödül törenini izlediğimde tüylerim diken diken oldu. Bu muhteşem insanların projelerini seyrederken, içimde dünyaya artık bir şeyler geri vermeliyim kararını o anda verdim. İnsanlara hizmet etmek, insanlara karşılıksız bir şeyler vermek, bir kişi bile olsa o kişi eğer doğru insan ise dünyayı değiştirebilmek. İşte bütün bunları TOYP ile keşfettim.

TOYP projesi, JCI’ın faliyette olduğu ülkelerin ulusal şubeleri tarafından düzenlenen Türkiye’nin 10 Başarılı Genci Yarışması projesi, başarılıgençlerimizin desteklenmesi ve uluslararası platformda ülkemizin en iyi şekilde tanıtılmasını hedeflemektir. Ülkemizde ödül kazanan gençler, daha sonra dünyadaki diğer en başarılı gençlerle rekabet ederek ödüllerini, bir sonraki yılın JCI Dünya Kongresi’nde alırlar.

JCI Türkiye, her sene bu projeyi daha da ileri taşıyor; geçtigimiz 14 yılda 4 dünya birincisi çıkarmışken, toplam 6 dünya birincimizin üçünü son 3 senede çıkarmamız bunun en güzel göstergesi. Bu bizleri hem sevindiriyor, hem de ilerisi için umutlandırıyor. Her sene biraz daha kurumsal hale gelen organizasyon, JCI Türkiye üyelerimizin tek tek ve toplu halde özverili ve başarılı çalışmaları ile geleceğe sağlam adımlarla ilerliyor.

Jaycees sayesinde hayatım bir anda değişti ve değişmeye de devam ediyor. Her gün yeni şeyler öğreniyorum, yeni insanlar ile tanışıyorum, gençlerle zaman geçiriyorum. En önemlisi birilerine iyilik yapma şansı buluyorum. Jaycees sayesinde eğitimci oldum, kitap yazarı oldum, çevremi geliştirdim, iş hayatıma olumlu katkı sağladım.

TOYP ile Hawaii’de tanıştıktan sonra çevremde başarılı insanlar ile karşılaştığımda hemen onlara TOYP’a başvurmalarını tavsiye ederim. Aday gösterdiğim Umut Oran kazandığında sanki ben kazanmışm kadar gururlanmıştım. Yıllar öncesi bana TOYP’da sunuculuk yapma onuru verilmişti. Sevgili Gamze Acar ile sahneyi paylaşmıştık. Sahnedeyken heyecanı, tören sonrasında almış olduğumuz alkışların gururunu yaşadım. Son 3 senedir de TOYP jürisinde yer alma onuruna sahip oldum.

46 yaşında bir işadamı , iki çocuk babası olarak hayatınızı, kariyerinizi, hayattaki gaye ve amacınızı sorgulamaya başlarsınız. Burada iki şey karşınıza çıkar; gurur veya pişmanlık. Bana TOYP jüri üyeliği verildiği zaman, çocuk gibi sevinmiştim. Ödül dosyaları bana ulaştığı zaman büyük bir keyifle dosyaları okumaya başlardım. O kadar etkileyici, başarılı, yaratıcı projeleri okurken birden dünyanın amacınız olduğu sürece harika bir yer olduğunu hissederdim. Jüri olmanın en zor yanı kimi seçmeniz konusunda bazen istemeseniz bile karar vermek zorunda olmanızdır. Geçen sene İzzet Ressam ve Simla Akyol arasında bu zorluğu yaşadım. O kadar etkilenmiştim ki, ikisi ile de ayrı ayrı tanışmaya karar verdim. Her zaman bu gençlere şunu söylerim: “kazanıp kazanmamanız önemli değil, önemli olan ödül dosyanızı verecek cesaretinizin olmasıdır. Seneye yine girersiniz. “

Ödül akşamı geldiğinde birbirinden şık insanlar bu başarılı gençler ile tanışmak, projelerini dinlemek için salonu doldururlar. Ben onun üzerinde törene katıldım, ne kadar yoğun olursam olayım hiç kaçırmam. Birbirinden güzel projeler, azimli, kararlı bu gençleri seyretmek bana ilham verir, esin verir. Tüylerim diken diken olur. Tören esnasında göz yaşlarımı tutamam. Türkiye’de bu kadar anlamlı bir projenin daha çok ses getirmesi en büyük arzum.

İnsanoğlu başkalarından ilham alabilen, esinlenebilen sınırsız potensiyele sahip bir varlıktır. Siz de yapabilirsiniz. TOYP, ne olursa olsun, ne kadar imkansız olursa olun, ne kadar kısıtlı maddi imkanlarınız olursa olsun, yapabilirsiniz mesajını Türkiye’nin, dünyanın en ücra köşesine götürmenizi sağlayan muhteşem bir projedir.

Jaycees üyesi olduğum için, TOYP’ a destek olduğum için gururluyum ve onurluyum.
Bugün bir iş adamı veya iş kadınıysanız, bu anlamlı projeye ister sponsor olarak, ister jüri olarak, isterseniz sadece bir izleyici olarak katılın.

Yazımı Zig Zagler’in şu anlamlı sözleriyle tamamlamak istiyorum :
“Yeteri kadar çok sayıda insanın istediğini elde etmesine yardım edersen hayatta istediğin her şeyi elde edebilirsin.”

İşte TOYP size bu FIRSAT’ı veriyor..

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

JCI Senatör
JCI Avrupa Konferansı COC
JCI Istanbul Üyesi - TOYP Eski Jürisi

TOYP’09 Gala Gecesi Katılımı için İletişim;
TOYP’09 TOYP Katılım için Melis Altınoluk
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
TOYP’09 Gala Gecesi Facebook Sayfamız:
http://www.facebook.com/event.php?eid=121844370591&ref=mf

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara