Staj Üzerine 2 Oğlumla Sohbet!

İki oğlumu da 14 yaşından beri çalıştırıyorum. Bu yüzyılda insanın başarısını 3 faktör belirliyor: Genler ( Kalıtım) – bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok, aile değerleri ve çok çalışmak (pratik)

Malcolm Gladwell’in bu konudaki “Outliers” kitabını okumanızı tavsiye ederim..
Kitapta Malcolm ailenin rolünü şöyle vurguluyor: “ Aileden gelen bir takım değerler var. Ailenin çocuklarına verebileceği en önemli şey para ya da zenginlik değil, bir duygu, bir anlamdır. Yapılan işin değerinin olduğunun farkına varmak ve bunun mutluluk getireceğini aktarmak çok önemlidir. Günlük hayatta pek çok çocuk bunun farkında değil.”

Aile olarak çocuklarımıza sevgi, saygı, iyi bir eğitim, doğru tavır ve tutum, etik değerler vb şeyler verebiliriz. Bana göre, çocuklarımıza verebileceğimiz en önemli değer, çalışmanın önemi. Çok çalışmanın insanın hem mutlu, hem tatminli, hem de hayatta amaçlarından birisi olmasının kendilerine anlatılması.

Ben her iki oğlumla da gurur duyuyorum. Bana inanıp her sene yaptıkları stajlarla o kadar gelişiyorlar ki, bu onların hem sosyal, hem de özel hayatlarına olumlu yansıyor.

Cem, büyük oğlum (18) bu sene Antalya’daki Hillside Su’da yaz stajını yaptı. Küçük oğlum Emre (17) de pazarlama stratejisi ve PR hizmetleri veren bir firma olan Poligon’da çalıştı. Her ikiside 2 ay çalıştılar. Arkadaşları tatil yaparken. Onlara çalışma şevkini aşıladağım için çok mutluyum. Her iki oğlumun da samimi ve içten cevaplarını aşağıda zevkle okuyacağınızı düşünüyorum. Verdikleri cevaplar beni hayrete düşürdü ve gururlandırdı.

İşte soru ve cevaplar ... paylaşmak istedim. Hillside Su ekibine ve Poligon kurucu ortağı Gila Franses’e çok teşekkürler.

Büyük oğlum Cem Özdeş’in cevapları :

-Yaz stajınız konusunda ne dusunuyorsunuz?
Yaz stajı benim için çok yararlı oldu. Kendime bir çok konuda yeni şeyler kattım.

-Bu sene farklı neler öğrendiniz?
Ailemden bu kadar uzak hiç kalmamıştım. Kendi başıma yaşamayı ve çalışarak da sorumluluklarımı bilmenin ne kadar önemli olduğunu ögrendim.

-Kişisel gelişiminize ne faydaları oldu?
Çok değişti. Her sene çalışmak, hem de farklı işlerde çalışmak bana iş hayatını görmemde çok büyük bir pencere oldu. Okuduktan sonra gireceğim iş hayatının ilk basamaklarını görme fırsatına sahip oldum.

-Geçen sene yapmış oldugunuz staj deneyimlerine gore bu sene yapmış olduğunuz stajda sorumluluk açısından bakış açınız değişti mi?
İş hayatı sorumluluk, beceri ve gerçekten çalışmayı istemeyi gerektiyor. Gerçekten çalısmak istemeden çalışmak hayatta en büyük cezalardan biridir herhalde. İş hayatında kendinizi kontrol etmeli ve bugünün işini asla yarına bırakmamalısınız. Sorumluluk almayı bilmeli ve çalışmayı sevmeye çalışmalısınız.

-Siz staj yaptığınız şirketlerin patronu veya yöneticisi olsaydınız, neyi farklı yapardınız?
Benim çalıştığım bölümün yöneticisi çok içten ve tatlı biriydi. Onun gibi çalışanlarla yakın olmak isterdim ve tabii ki bir sınırı olacak şekilde. İşimden zevk aldığımı ve bunun verdiği pozitif etkiyi çalışanlara yansıtmak isterdim. Çünkü insan bir yerde çalışınca ikinci ailesi o insanlar oluyor ve çalışan insanlarla aranızın iyi olması bütün hayatınıza etki ediyor. Kontrolü hiçbir zaman bırakmamak isterdim ve en önemlisi içten olmak isterdim. Benim bölümümün yöneticisi bunları gayet iyi yapıyordu.

-Çalıştığınız şirketlerde elemanlar istekli ve motive çalışıyorlarmı?Neden?
Benim çalıştığım bölümde herkes istekliydi, tabii her yerde olduğu gibi bazen isyan ediyorlardı. Ama hepsi birbirine yardım ediyordu ve motive ediyordu. Aile gibiydiler ve bu çok önemli. Çalışılan yerde herkes birbirini motive ederse istek artıyor ve ayrıca birisi biribirini motive ederken kendiside motive ediyor ve bu da verimin artmasını sağlıyor.

-Siz ne yapardınız onların daha istekli çalışması için?
Birbirleriyle aile gibiler ve bu yüzden bu onlara motivasyon olarak geri dönüyor. Ben olsam herkesin enerjisini artırmaya ve her zaman yaptıkları işi sevmelerini sağlamaya çalışırdım. Ama her zaman ciddiyetimi korur ve zamanı gelince onlarla dışarı bile çıkardım.

-Kendi şirketiniz olsa, nasıl yönetirdiniz?
Herzaman bir şirket sahibi olmak istedim. En yüksek kişi bile olsam herzaman kontrolü elimde tutar ve çalışanlarıma güven vermeye çalısırdım. Güven bir şirkette çok önemli ve şirketin en başındaki insan güvenilir olunca bunun diğer çalışanlara yansıycağımı düsünüyorum.İşimi sever, sevdirirdim. Soğuk degil sıcak bir insan olmaya çalışırdım ve herzaman içten olmaya çalışırdım.

-İş hayatı konusunda ne düşünüyorsunuz? İş hayatında başarının sırrı nedir?
İş hayatını birkaç kelimeyle özetleyebiliriz; Güven, Hırs, Çalısmak, İstemek. Bunların hepsi başarıyı getirecek çok önemli şeyler.

-Başınızdan staj esnasında geçen enterasan bir hikayeniz var mı?
Bir keresinde sabah bir misafirin günesin batışını izlemek için 5.30'ta evlenme teklifini izledim, bunlar gerçekleşirken sahilde denizden gelen bir adam iki sevgilinin arasına girip pardon diyip denize atladı. Gerçekten çok komik bir andı.

-Üç senedir yazları staj yapıyorsunuz, staj yapmanın seçeceğiniz mesleğe faydası olduğunu düşünüyormusunuz?
Benim yaptığım stajlar deneyim içindi, asıl istediğim meslek farklı ama bu stajların büyümemde ve sorumluluklarımı farketmemde büyük etkileri oldu. Bana çok şey kattı.

-Sizin yaşınızdaki gençlere ne tavsiye edersiniz?
Bence hepsi ilgi alanlarının olduğu bir konuda yazları staj yapsınlar. Tatillerinin 3 ayını boş geçirmesinler. Kendilerine bir şeyler katmış oluyorlar. Sonra da tatillerini yapsınlar.

-İnsanın sevdiği mesleği seçmesi ne kadar kolay? Bu konuda ne yapıyorsunuz?
Bence çok zor bir şey, çünkü bütün hayatınızı etkiliyor. O yüzden çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Küçükken her zaman değişken oluyor meslek seçimleri, ama bu yaşta hele lise sonda iyice düşünmek gerekir. Ben bunun için danışmana gittim, ne olmak istediğiniz zaten sizin içinizde o sadece doğru düşünmenizi sağlıyor ve şuan ne istediğimi biliyorum.

-Siz mesleğiniz konusunda karar verdiniz mi?
Ben hukuk okumak istiyorum. İnsanları savunmayı seviyorum, tabii ki hukuk çok büyük bir pencere açıyor size. Bu pencereden bende yararlanmak istiyorum. Hukuğun üstüne bir çok şey okunabiliyor ve çok saygın bir meslek ve bu zamanlarda ülkemizin iyi hukukçulara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bende bu konuda elimden geleni yapacağım.

-Eklemek isteğiniz herhangi bir şey var mı?
Staj cok önemli bir şey, bir bebek hemen doğduğunda yürümez. Önce emekler sonra yürür ve en sonunda koşar. Stajda iş hayatında iyi yürüyebilmemiz için çok önemli bir şey. Bana çok şey kattığını düşünüyorum ve herkese öneriyorum.
Bu olanakları sağladığı için annem ve babama çok teşekkür ediyorum

Küçük oğlum Emre Özdeş’in cevapları :

-Yaz stajınız konusunda ne dusunuyorsunuz? Size ne faydası oldu?
İlk defa bu sene meslek seçimim konusunda bana yardımcı olacak bir işte çalıştım ve bu sayede bu işin artılarını ve eksilerini gördüm. Bu bana seçmem gereken bölüm konusunda faydalı oldu.

-Bu sene farklı neler ogrendiniz?
Geçen sene satış/teslimat konusunda bilgi edinmiştim, bu sene de bir reklam şirketinde işlerin nasıl yürüdüğünü, reklamların nasıl yapıldığını nasıl çekildiğini öğrendim.

-İş hayatı konusunda ne düşünüyorsunuz?
Bence önemli olan mutlu olacağınız bir iş seçmek, çünkü yapacağınız iş yıllarca devam edecektir. Eğer rutin bir iş hayatınız olursa hayattan zevk alamazsınız.

-Çalıştığınız şirketlerde elemanlar istekli ve motive çalışıyorlarmı?Neden? Siz ne yapardiniz onlari daha istekli calismasi icin?
Bu sene çalıştığım şirkette iş ortamı gayet keyifliydi. Ofiste insanlar birbiriyle yakın olduğundan keyifli bir çalışma ortamı vardı. Eğer ben şirketin başında olsaydım, çalışanlarla sık sık toplantı yapıp durumları, şikayetleri hakkında bilgi toplayıp düzeltmeye çalışırdım. Çünkü şirketteki insanlar ne kadar motive olursa o kadar verimli olurlar.

-İş hayatında başarının sırrı nedir?
Başarı, çalışmakla olur. Hırs, motive olmak istemekle olur. Tabi bunlar için önce bir hedef olması lazım. Hedefiniz olursa varmak istediğiniz noktayı görerek çalışma oranınız artar. Bu da başarıyı getirir.

-Başınızdan staj esnasında geçen enterasan bir hikayeniz var mı?
Yakınlarda çıkacak olan bir reklamın kamera arkasını görme şansım oldu. Bir reklamın nasıl çekildiğini görmek oldukça güzeldi.

-3 senedir yazları staj yapıyorsunuz, staj yapmanın seçeceğiniz mesleğe faydası olduğunu düşünüyor musunuz?
Tabi ki. Bu yaşlarda staj yaptığım için çok şanslıyım. Daha bu yaştan iş hayatının nasıl olduğunu görüyorum. Bunun için de babama çok teşekkür ediyorum. Bu sene yaptığım staj seçeceğim meslek konusunda yardımcı oldu.

-Sizin yaşınızdaki gençlere ne tavsiye edersiniz?
İlk olarak hedeflerini koymalarını öneririm. Eğer hedef olursa istek de olur ve en azından bir başlangıcınız olur. “Başlamak bitirmenin yarısıdır.”

-İnsanın sevdiği mesleği seçmesi ne kadar kolay? Bu konuda ne yapıyorsunuz?
Bir insanın sevdiği bir işte çalışması çok önemli. Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız, o iş bir süre sonra sıkıcı gelir ve mutlu olamazsınız. Tabi bu iş çalışmadan olmaz. Ben ilk olarak ilgi duyduğum alanı bulmaya çalışıyorum. Önemli olan hedefi koymak, daha sonra da hedefe ulaşmak için çalışmak.

-Siz mesleğiniz konusunda karar verdiniz mi?
Henüz karar veremedim. Bu sene sonuna kadar karar verip hedefimi koyacağım.

-Eklemek isteğiniz herhangi bir şey var mı?
Her konuda bana yardımcı olan ve şimdiden iş hayatı konusunda bilgi edinmemi sağladığı için babama çok teşekkür ediyorum.


Sevgilerimle

Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara