Zaman Yönetiminde Mükemmel Olmanın Yolları!

Vermiş olduğum seminer ve eğitimlerde en çok talep edilen konu zaman yönetimidir. Kendimi zaman sihirbazi olarak düşünürsem, bu konuda görüşlerimi paylaşmamın sizlere faydalı olacaktır diye düşümdüm.

Dünyada yaşayan her insan için iki tane sınırlı kaynak vardır : 1- Zaman 2- Enerjimiz
“Kendine değer vermeyen kişi, zamana da değer vermez.”

Zaman herkes icin cok değerli bir kaynaktır ve herkese eşit dağıtılmıştır. Herkesin bir günde 24 saati ve bir haftada 7 günü vardir. Ne kadar zengin olduğumuzun da önemi yoktur.
Zaman yönetimi, kıt bir kaynak olan zamanın en verimli şekilde kullanılmasi demektir. Ancak bir çoğumuz bu kt kaynağı değerlendireceğimizi bilmeden boşa harcarız.

Çünkü insanlar;
- Zamanını kullanmanın denetimleri altında bir şey olduğunu fark etmemektedir.
- Hayatta başarıya ulaşmak için, gerçekte ne kadar az zamanları olduğunu düşünmemektedir.
- Boşa harcadıkları zamanın ne kadar olduğunu bilmezler.
- Zamanlarını yönetme konusunda ne bir sisteme ne de bir stratejiye
sahiptirler.

Diğer önemli bir konu ; enerjinin bittiği yerde zamanın çok önemi olmaz. Ama konumuz Zaman Yönetimi. Bu konuda herkes mutsuz.. Zamanımı ben yönetemiyorum, istediğim şeylere zaman kalmıyor, spor yapamıyorum, kendime zaman ayıramıyorum, hobi ve kişisel gelişimime zaman kalmıyor.

Bir insanın mutlu, başarılı, doyumlu ve huzurlu hissetmesi için, fiziksel, duygusal, zihinsel, ruhsal ve finansal dengeye sahip olması gerekir. Bunlardan birini uzun süreli gerçekleştiremediğimiz zaman kendinizi gerçekleştirmemiş olursunuz.

Ortalama bir insan zamanını nereye harcar ? En popüler/zorunlu olanları yazacağım.

Uyumak
Yemek ( evde)
Ulaşım ( sadece ev-iş alacağım)
İşte geçirilen zaman ( yemek dahil, ulaşım hariç)
TV , video (evde)
Internet ( web, email, sosyal medya)
Gazete ve dergi okumak ( kitap okumaktan ayırıyorum)

Bunlar herkesin az veya çok zamanlarının büyük kısmını geçirdiği ortak alanlar. Şunu unutmamanız lazım, iyi şeyler elde etmenin yolu bir bedel ödemek ve seçim yapmaktır. Yukarıdakilerden hangisini artırırsanız diğerlerine daha az zaman kalır.


Şimdi insanın kalan vaktinde nelere zaman ayırabileceğine bakalım .

Spor ( Evde de yapılabilir)
Kitap okumak
Kültürel faaliyetler ( sinema, tiyatro, konser, etkinlik)
Dernek aktiviteleri ( Networking, Klüp üyelikleri vb)
Ailenize ayrılan zaman
Arkadaşlarınız ayrılan zaman
Hobileriniz
Kişisel Gelişim
Dinleme ve Arınma ( Yoga, Meditasyon, Masaj, Dinlenme)
Müzik dinlemek ( evde)
Seyahat etmek

Bunların çoğu aklınızdan çıkmış, çünkü zamanınız yok. Bunları yapmazsanız, yaşamdan nasıl keyif alacaksınız? Nasıl gelişeceksiniz? Nasıl çevrenize enerji ve coşku vereceksiniz? Ama biliyorum çok yoğunsunuz .. Tatillerinizi bile planlayamıyorsunuz !

O zaman size kendimden örnek vereceğim .. Bu işin sırrı önceden planlamak. Benim gibi aynı anda 4 iş yapıyorsanız, yukarıda saydığım tüm aktiviteleri yaptığımı düşünürseniz, mükemmel ve bencilce planlamam lazım .

Öncelikle kendimi mutlu eden şeylere öncelik verirken, zamanımı çalan ve insanların en çok zaman harcadığı veya kaybettiği 3 avantajım var .. 1- Ulaşım gidiş-dönüş ( max .30 dk) 2- Uyku ( 5.5 saat ortalama) 3- TV seyretmek ( max. 30 dk)
Bunların üçü için ortalama harcadığım günlük zaman 6.5 saat ..
Normal bir insan Türkiye’de ortalama 1- Ulaşım ( 2 saat) 2- Uyku ( 7.5 saat) 3- TV ( 1.5 saat)
Toplam ne yapıyor .. 11 saat .. Farkımız 4.5 saat . İşte benim en büyük avantajım bu kazandığım veya yarattığım 4.5 saat . Bu süre 6 saat’e kadar çıkabilir.
Hafta sonu benim hayatım hafta içi kadar yoğun. O sebeple bu disiplinimi haftada 7 gün gerçekleştiriyorum .

Başka zaman çalan şeylerden uzak durmaya çalışıyorum: gün içindeki ulaşımdaki verimsizlikler, program değiştirmek, alışveriş yapmak , aktivitelerin yerlerine göre planlanması ( örnek verecek olursam, çok zorunlu olmadıkça Avrupa- Asya arasında tüm aktivitelerimi beşten önce gerçekleştirmeye çalışıyorum) veya Asya’ya geç saatte geçiyorsam, sosyal faaliyetlerimi ve sporumu o yakada yapıyorum . Burada kilit nokta aktiviteler arasında zaman kaybetmeme .

Benim için en öncelikli konu hergün spor yapacak zamanı yaratmak, sosyal aktivitelere ve aileme kaliteli zaman ayırmak ( uzun demedim, kaliteli ! ) Bu noktada bencil olmazsanız , yani herkesi memnun etmeye çalışırsanız, programınız her zaman sapar ! Kitap okumak, sosyal faaliyetler, kişisel gelişim, masaj. Bunlara da zaman ayırmak için çok önceden planlarım. Seyahatlerimi en az 6 ay önceden planlarım, hafta sonlarımı ise 4 hafta önceden.
Şöyle düşünün, 40 yaşında olan ve 80 yaşında ölecek bir insanın kaç Cumartesi ve Pazar günü var sanıyorsunuz . Sadece , 40 sene X 52 hafta X Cumartesi X Pazar = 4.160 gün ! Böyle bakarsınız her gününüzün kıymetini bilerek yaşarsınız ..

Bu yazıyı yazdığım Pazar günümü nasıl geçirdiğimi sizlerle paylaşmak isterim. Pazar günü Yenilmez Satıcı Programında saat 10.45 – 15.45 arasinda eğitim vermem (yer : Teşvikiye evime çok yakın ) ve Lyoness grubuna ise 16.30 da motivasyon konuşması yapmam gerekiyordu. Cumartesi gecesi sabaha karşı saat 3 de yattım. Sabah 8.30 da kalkdım ( 5.5 saat uyku bana yetiyor) .. Sabah 9.15 de Mac’e yüzmeye gittim. Saat 10.15 de Housecafe Teşvikiye’de kahvaltı ettim. Saat 10.45 de eğitim vermek için Eğitişim firmasıına gittim. Eğitim sonunda eve gittim, üstümü değiştim. Konuşmamı yapmak için Peak Otel Tepebaşı’na gittim. Zaman ve stres yaşamamak için taksi kullandim. Konuşmam ve kitaplarımı imzalamam saat 18.00’de bitti. Saat 18.30 da Mac’ e masaj yaptırmak için tekrar gittim. Saat 20.30 da ailemle akşam yemeği yedim. Sonrası ise kendime ait zaman. Bu kadar yoğun bir program, ancak çok iyi planlama ile gerçekleştirebilinir. Zihinsel, fiziksel enerjiye sahip olmak için işinizi çok sevmenizi, iyi kakvaltı yapmanızı , sabah spor yapmanızı tavsiye ederim. Gün içinde sürekli zihnimi motive edip, gün boyu zinde kalmayi başardım. Masaj ise benim ödülümdü. Tabii aldığım övgü ve alkışlar ise beni duygusal olarak motive etti.

İnsanın kendini disipline etmekten kaçması, her zaman son dakikada belki daha iyi program bulurum diye kesin program yapmaması (sorumluluk almak istememesi) sebebiyle, her zaman azına razı olmaktadır.

Kendimden örnek vererek nasıl hayatımı planlıyorum, anlatmaya çalışayım. Kendimi mutlu etmek en önemlisi ise, o zaman yapmam gereken öncelik verdiğim konuları ilk önce ajandama yazmam gerekir ( ajanda kullanıyor musunuz? Veya dijital bir organizer)
Spor, sosyal faaliyetler, kişisel gelişim faaliyetleri, aile toplantıları ve önceden planlanmış olan seyahat, tatil vb. Bunları ajandama yazarım. Haftada 2 gün tenis oynarım. Bunu en öncelikli planlamak zorundayım, yer bulmak ve partner bulmak oldukça zordur. 20 kişilik tenis partner grubundan aramaya başlarım. Her cuma sabahı saat 7.30 da İstanbul’da isem Realcycle yaparım. Haftada bir gün yüzerim, diğer günlerde Cardio yaparım. Tatillerimi en az 6 ay önceden planlarım. Hafta sonlarımı 4 hafta öncesinden planlarım. Arada kalan boş zamanlarımı yazı yazmak, yeni insanlar ile tanışmak, sinemaya gitmek veya yakın bir arkadaşımla buluşmak için değerlendiririm. Masajı spor ile aynı zamana getirmeye özen gösteriririm.

İş hayatına gelince her zamanını satan insan olarak 9-7 saatleri arasında bir işim var. Bu konuda mümkün olduğu kadar seyahatlerimi planlarken aynı şehirde seminerlerimi aynı zamana getirmeye çalışıyorum.. Seminer ve eğitimlerimi en az 3 ay önceden planlıyorum. Herkesten farkım sabah kahvaltısı ve öğlen yemeklerimi özel, sosyal ve iş amaçlı değerlendirmem. Bu şekilde Network’ümü hızla büyütmek dışında, ilişkilerimi sürdürebiliyorum. Dernek faaliyetlerine son 10 sene çok zaman ayırdım. Yıllık tatillerimi bu yönde değerlendirdim, ama dünyada birçok ülkeye ziyaret edip, dünyanın her yerinde insanlarla tanışma imkanım oldu. JCI ( eski adıyla Jaycees) bu yönde kendimi geliştirmemi, potensiyelimi keşfetmemi (yazarlık ve eğitimcilik JCI sayesinde ortaya çıktı) sağladı. GYİAD, network konusunda bana birçok fırsat sundu.

Hayatta almanın yolu vermek. Son 10 yıldır, Türkiye’de birçok dernek ve üniversitenin davetlerini kırmayarak 20,000’in üzerinde gence eğitim verme imkanım oldu. Bu bana Türkiye’yi tanima firsatı verdi. 47 yaşımda olmama rağmen, kendimi genç ve zinde hissediyorum. Sporun beni 10 yaş daha genç kalmama sebep olduğunu düşünüyorum.

25 senelik evli, 19 ve 20 yaşında iki erkek çocuğu babası olarak, hafta sonlarını her zaman en iyi şekilde değerlendirmeye özen gösterdim. Hafta sonları bile güne hep erken başlarım. Cumartesi günleri benim serbest günüm. Kendimle kalıyorum, ne istersem onu yapıyorum. Bu bana kendimi şarj ettirmemi sağlıyor. Neylan, sevgili eşim, bu konuda inanılmaz toleranslı bir eş. Hayatımın her alanında beni desteklemesi, bana huzur vermesi ve serbest bırakması, zamanımı yönetmemi kolaylaştırıyor. Aileme zaman ayırma konusunda (kaliteli zaman) başarılı olduğumu düşünüyorum, ama standart bir Türk Ailesine göre bu süre günde 1-2 saati geçmiyor. Birlikte seyahat etmek, maç seyretmek, pazar sabahları kahvaltı ederek zamanımızı hem eğlenceli hem de sohbet ederek geçiriyoruz. Aynı evde ayrı zaman geçirmek, birlikte TV seyretmek benim açımdan kaliteli zaman geçirmek değildir. Sohbet etmek ve paylaşmak, kaliteli zaman geçirmektir .

Umarım yazım bakış açısını değiştirmiştir. Kendinize, sevdiğiniz şeylere zaman ayırırsanız, diğer zamanlarınızda coşkulu olursunuz, çevrenize enerji ve mutluluk verirsiniz, işinize odaklanabilirsiniz. Yaptığınız her şeye değer katabilirsiniz. Aksi takdirde, ne yöne gittiğinizi bilmeden bir hayat geçirirsiniz. Bencil, hedefli , planlı ve disiplinli olmak zaman yönetimin en temel unsurlarıdır. Zaman yönetim sürekli geliştirilmesi gerekem bir planlama yöntemidir. Önemli olan ufak hedeflerle başlamaktır. Ulaşım, uyku, TV ve Internet , fazla mesai bu konularda zamanınızı en minimumda tutmaya çalışın. Gerekirse evinizi işinizin yakınına taşıyın.. Güne erken başlayın.. Her saniyenin kıymetini bilin. İyi ve sağlıklı yaşayın. Dinlenin ve bu cennet dünyanın sonuna kadar keyfini çıkarın.

Bu yazıyı Richmond Sapanca Spa-wellness ‘den violin eşliğinde göle bakarak yazıyorum. Zamanımı iyi yönetmemin ödülünü alıyorum..

Zaman yönetmek için tavsiye edeceğim 10 öneri :

1- Dengeli yaşayın .. iş, sosyal, özel hayatınızda denge olmalı
2- Zihinsel, duygusal, fiziksel, ruhsal ve finansal ihtiyaçlarınızı yerine getirin
3- Her konuda kendinize hedefler belirleyin. Hedefler, insanın odaklanmasina, motive olmasina , en önemlisi başarı güdünüzü ortaya çıkarır
4- Mümkün olduğu kadar herşeyi çok önceden planlayın. Önceliklerinizi belirleyin.
5- Hayır demesini bilin
6- Gerektiğinde bencil olun !
7- Sabah günün en önemli zamanıdır. Sabah enerjik olmak için spor ile başlayın, iyi beslenin, mümkünse sizi motive edecek kişisel gelişim kitapları okuyarak güne başlayın (10 dk. da olsa okuyun)
8- Kendinize her zaman, zaman ayırın ..Kendiniz ile ilgili konuları öncelik verin. Önce kendinizi mutlu edin !
9- Kendinizi sık sık ödüllendirin
10-Zamanımı nasıl daha iyi kullanabilirdim diye, sürekli kendinizi zaman konusunda daha mükemmel olmaya zorlayın.. Teknolojinin nimetlerinden yararlanın !

Zamanı yöneten, hayatı yönetir. İnsanların sizi yönetmesini istemiyorsanız, her şeyi çok önceden planlayın.

Hayatdan ne kadar keyif aldığınız , zamanınızı nasıl yönettiğinizle birebir orantılıdır.

Sevgi ile kalın,

Sevgilerimle
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara