Gülümsemenin Büyüsü!

Avi Z. Liran çok özel biri. Nasıl tanıştım? Linkedin aracılığı ile. Kendisi Divan Otelleri’ne eğitim vermek için Singapur’dan gelmiş. Verdiği eğitimin gülmek ile alakalı olduğunu duyunca kendisini Divan’da eğitim verdiği tarihte tanışmak için ziyaret ettim. Kısa zamanda uzun zamandır dostmuş gibi sohbet ettik. İkimizin de hayat amacı belliydi. İnsanlara pozitif bakış açısı kazandırmak, paylaşmak ve vermenin gücünü anlatmak. Türkiye’de beraber çalışalım dedim.

Bana göre bir insana verebileceğiniz en büyük hediye “ Gülümsemektir “, beceremiyorsanız tebessüm etmek.

Avi işini şöyle tarif ediyor : “Bizim istediğimiz tüm şey insanların hayatına eğlence, oyun, mizah ve neşe katmaktı. “

Son ziyaretinde kızı ile de tanıştım. Hayatta her şeyini kaybetme noktasından, insanları güldürmeyi, mutlu etmeyi bir eğitime dönüştüren Avi’yi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Kendisini Türkiye’de ben temsil edeceğim. Umarım sizlerde kendisinden şirketinizde faydalanma şansını elde edersiniz. Müşteri ve hizmetin, hatta deneyimin bu kadar rekabet avantajı sağladığı iş dünyasında Avi ve benzeri kişilerle çalışmak şirketinizi ileri götürecektir.

Röportaj’ın orijinali İngilizce idi. Bunu Türkçe’ye gönüllü olarak çeviren Aslı Gümüşten ‘e teşekkürlerimi sunmak isterim .. 7 sayfa uzun bir yazı, ama her satırını okuyun, hissedin, okurken gülümseyin.

Kendisine sorduğum samimi sorulara samimi cevaplar vermiş. Keyifli okumalar.

Kendinizden ve kariyerinizden bahsedebilir misiniz?
“ Her şey iyi bir sebepten dolayı olmaz. Ancak her zaman ondan öğrenilecek bir şey vardır. “ -Avi Liran

Her şey yolunda gidiyor gibi göründüğü bir sırada hayatın değişebilir. Dot.com kriziyle tanışmam büyük bir şirkette yatırım yapmak gibi hayat tecrübesi oldu bana. Kıskanç bir varis benim adıma ve kariyerime zarar vermeye çalıştı. Anneme Alzheimer teşhisi kondu. Kız kardeşim vefat etti ve bana cilt kanseri teşhisi kondu. Kendimi kötü şans füzelerinin hedefi gibi hissettim. Bu yüzden önce kendim daha sonra ailem için gülmeye ve gönlümü neşelendirmeye devam ettim. Yapabildiğim kadarıyla her şeye yeniden başladım. Bir arkadaşım bana Lenny Ravich’in kitabını gönderdi. “ Aydınlanma, bilgilenme yolunda komik bir şey oldu. “ * Çok gülüyordum. Onu aradım ve dedim ki:” Senden nefret ediyorum çünkü…”Telefonu kapattı. Tekrar ardım ve açıkladım: “ Çünkü benim kitabımda yazmak istediklerimin % 80’ini sen yazmışsın. “ Güldük ve o zamandan beri arkadaşız. Birkaç ay sonra Singapur Strait Times’ da ki bir makalede diyordu ki; Singapurlular Asya’daki en az mutlu insanlardır. Lenny’yi aradım ve ona Singapur’a gelip anlamlı mizahını ve Gestalt mesajlarını getirmek isteyip istemediğini sordum. Evet dedi ve gerisi…tarihtir.

Profesyonel olarak pazarlama ve girişimcilikte MBA ve iktisat ve işletmede BA yaptım. Pozitif Psikoloji’de doktora yapma hayalim var. Sattığım reklam şirketinin sahibi, kurucusu ve ICT firmaların pazarlamacısıydım. Devlette üst düzey mesajda tecrübe edindim. Singapur’da Malezya, Endonezya ve Filipinleri de denetleyerek İsrail’in ticaret, yatırım ve turizm temsilcisi olarak hizmet ettim. Daha sonra özel sektöre geçtim. ICT şirketlerin, fuarların ve www.Ha-p.com’un eğitim kolunun yatırımlarının aracılığını yapan Honeycomb SMTM Asya‘ yı kurdum.

Bugünkü iş hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Şirketlere önemli ilk 6 tavsiyeniz nedir?
1-“Tam Akıl Yaklaşımı” na geçmek (Daniel Pink) Bilgi çağında yüksek konsepte hızla ilerlerken gerekli olan sol beyin özellikleri vardır ama yeterli değildir. Doğrulukla SOP’ların yerine getirilmesi beklenmektedir. Buda yeni jenerasyonun etkili bir şekilde birleştirilmesinden çok daha fazlasını alır.

2-Özel değerler olarak bakım ve sevinci eklemek (Avi Liran)Herhangi biri için gerçek özen, güven kazandırır ve rekabet imkanı verir. Yöneticiler çalışanlarla daha iyi ilişkiler kurmaya özen gösterir. Çünkü onlar daha etkili geri dönümler verebilir; olumsuz etkiler olsa bile. Patronunun ona özen göstereceğine inanan bir çalışan daha sadıktır ve daha az duygusaldır. Bunu da kurulan güven sağlar. 9 ila 12 saatimiz işte geçer. Bu bilinçli hayatın çoğudur. Bu geçen zamanına acımak istemezsin. Sen daha yetenekli ve değerliysen daha fazla seçeneğin vardır. İyi enerjisi olan insanların güldüğü, birbirleriyle müşterilerle iyi ilişkiler içinde olduğu bir iş ortamını seçme şansın var demektir.

3- Aç kal, aptal kal (Steve Jobs)Organizasyonuna anlamlı eğlenceler kat. İnsanlar hayatlarının çoğunu senin için çalışarak geçirir. Onların kendilerine daha mutlu hissetmelerini sağlaman senin için çalışmalarını karlı hala getirir.

4- En iyi çalışan olmak için çabalamak (AON Hewitt)En iyi çalışan olmak için söz ver. Birkaç yılını alır. Tatil en iyi yeteneği yakalaman için bir fırsat sağlar. Bu, senin takımının başarısını arttırır. Üretimi ve senin çizgini olumlu yönde etkiler.

5- E-mail bilgilendirme içindir. Yüz yüze yada telefonla görüşme iletişim içindir. (Benny Zin)Gün içerisinde yüzlerce e-maille ve sabırsız nesille kesin bir cevap beklenmez. Cevaplar beklentileri karşılamadığında iletişim tarzı klinik ve zararlı ilişkilere dönüşür. Problemleri çözmek için insan dokunuşu ve pozitif ilişkinin zararsız gücünü geri getir. Bu tavsiyelere uyan organizasyonlar her çalışanın günlük 1 ila 3 saatini kurtarır.

6- Bahçeni koru.İnsan zihni acıdan kaçınmaya bağlıdır. Kötüye çok daha fazla dikkat eder. Negatif mesajlar iyiden daha güçlüdür. Bunun nedeni EQ’nun (Duygusal zeka) onların gönderilmesine ihtiyaç duymasıdır. Uzun dönemde, kaba ve aşağılayıcı söz söyleyen enerjik vampirler genellikle işlere zarar verir. Yıkıcı, insafsız düzen düşük morale, devamsızlığa, yetenek kalabalığına ve düşük üretime sebep olur. Tüm bunlar kara ve marka imajına zarar verir. Örneğin; çürük elmalara ya gelişmesi için yada sevk edilmesi için nasihat verilmelidir. Seyretmek için ilk yer giriş kapısıdır. Yeni insanlar topladığında onların kalitesini değerlendirirsin ama onların uygunluğunu ve tutumunu değerlendiremezsin.

Sevinç-Bakım Liderliği fikrini nasıl öne sürdünüz?
Her şey tesadüfen başladı. Bizim istediğimiz tüm şey insanların hayatına eğlence, oyun,mizah ve neşe katmaktı. Böylece onlar hayatı hafife alabilir ve profesyonel olarak çalışıyorken ondan keyif alabilirler biz atölyemize ilk başladığımızda, insanlar kendi kişisel profesyonel hayatlarında önemli değişiklikleri rapor etmeye başladıklarında şaşırmıştık. Müşteriler bize çalışanların memnuniyeti anketinin keskin bir iyileşme gösterdiğini ortaya koydu. İyileşme olması için çalıştığımız yerleri nasıl yönettiğimize şaşırttık. Soruları sormaya başladığımızda, pozitif psikolojiden nerobilimden doğaçlama eğitimden araştırmalar hakkında bilgi edindiğimizde, insanları neyin daha mutlu edeceğini anlatan kanıtlar bulduğumuzda endişeliydik. İnsanların hem evde hem işte güzelleşmek için bir seçenekleri var. Ha-P.com’da iki yüksek lisansımız var. Bizim müfredatımız süreli olarak kanıta dayalı faaliyetleri aynı hizaya getirmek için güncelleniyor.

Geçen yıl Linkedln grupta resmi olmayan bir anket yaptık. Bu ankete göre öğrendik ki; 35 yaşın altındaki yöneticiler çoğunlukla işverenlerin onların gelişmelerine özen göstermesini istiyor. 35 yaş üzerine göre ise en önemli şey daha fazla anlam, karşılama ve neşe bulmaktır. HK’deki iş arkadaşımız Progress-U’nun CEO’su Charley Lang bizimle insanların senden satın alması durumunda, neyin sağlandığı ile ilgi bir çalışma paylaştı. Sonuç benzerdi. Çıkan bakımdı. Bakımın bir davranış olduğu sonucunu ortaya çıkardık. Bir organizasyon ya da bir ailedeki davranışın özü birbirlerine dikkat etmekse ve orada güven varsa, o sadece daha mutlu bir hayat değil, daha başaralı hayattır da.

Bana çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Hedef kim? … Sonuç ne?
Bizim modele dayalı basit araştırmamız PERMA’dır. Pozitif psikolojide dünyanın gurusu olan Dr. Martin Seligman tarafından geliştirilmiştir. Biz mutluluktan bahsetmekten kaçınırız ve mutlu olmak üzerine çalışmayı tercih ederiz. PERMA’nın açılımı ise,

P Positive Emotions (Pozitif Duygular)

E Engagement (Sorumluluk)

R Relationships (İlişkiler)

M Meaning (Anlam)

A Accomplishment (Başarı)

Binlerce insanın %85’inden daha fazlasına ilk öğretmeninin adını sorduğumuzda hatırladılar. Çünkü o kişi onların akıllarına öğretmen figürü olarak yerleşti ve onunla duygusal bir bağ kurdular. O kişi ya onlara gösteren, onların yüreklerine dokunan bir öğretmendir ya da ağzı bozuk birisidir. Zihnimizde yaklaşık 100 milyar beyin hücresi vardır. Bunlar trilyonlarca iletişim kurar. İnternetteki iletişim ağlarından bile daha fazladır. Başlangıçta iç google’ımız imaj ve duyguları getirmek için hızlı çalışır. Dr. Judy Willis’in çalışması gibi eğitimde birçok Pozitif-Nöro araştırma vardır. Biz bir dağıtım yöntemi tasarlamıştık. Adı; ‘’ yapmak söylemekten daha kolaydır ’’. Başlangıçta aktivite yapmaya dayanır. Daha sonra hissetmek, bilgi almak, paylaşmak ve sonrasında da onun arkasındaki araştırmayı anlamak. Bir duyguyla yankılandığında, kanıtlara dayalı araştırmayla sol beynini yatıştırmak için yönettiğinde gerçek değişimi yapmak onun hakkında okumaktan, ummaktan, dua etmekten çok daha kolaydır.

Bizim atölyelerimiz oldukça fiziksel ve duygusaldır. Bilinçli zihnin ve çoğu aktivitenin yer aldığı bilinçaltınla konuşmak için mesajlar üretiriz. İlk günde insanlar korkularıyla yüzleşir ve gerçek kişiliklerinin ortaya çıkmasına fırsat verir. Bizim işimiz onlara kendilerini kabul edilmiş güvenli ortam oluşturmaktır. Bu yüzden asıl iş bir sonraki gün başlayabilir.

EDtS, arkadaşlığın ve dürüstlüğün geliştiği kalpten kalbe iletişimin kolaylaştırılmasını sağlar. Ayrıca uygulama süresince, daha fazla eğlence, neşe, tutku, artırılmış sorumluluk, verimlilik ve zorluklarla daha etkili bir şekilde yüzleşme ve çatışmaları çözme yeteneği sağlar.

En son uygulamanıza birkaç örnek verebilir misiniz?
Bir resmin değeri 1000 kelimedir. MBS’nin 200 liderinin lobide dans ettiği bir klip var. Onlar bunu bizim yardımımız olmadan yaptı. Onların gözlerine bakabilir; iş arkadaşlını, misafirlerini ve kendilerini sevindirmek için yarattıkları mutluluğu hissedebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=94JOvMyhL_Y

2011 Nisanında Singapur’da bir pilotu yönlendirmemiz istendi. Marina Bay Sands en büyük otellere, kongre merkezi ve kasinoya sahiptir.

Bizim programımızı aldılar bu program onların ihtiyaçlarını karşılayan araştırılıp soruşturularak onlara özel hazırlanmıştır. Başarının ardından, 9000 kişiyi yöneten IR’nin 200 kişilik lider kadrosu genişletildi ve gelecek yıl için bir plan üzerine çalışıyoruz. Dünyadaki en ironik IR’di ve muhtemelen en karlılarından biriydi. Liderlik ilginçtir. CEO Bay Zin doğru uygulamayla en iyi detayları birleştirir. Kişisel olarak her türlü eğitime katılır. Mezunlarla fotoğraf çektirir. Sevinç-Bakım’ın başarısı rol model uygulamasına dayanır. Karşı tarafta alışkanlık olarak yerleşene kadar öğrenme noktaları günlük pratik yapılır. Öğrenme noktalarını canlandırdığımız ve üzerinde çalıştığı ürünü vurguladığımız çalışma atölyelerinden sonra uygulama günlerimizde vardır. Bu uygulamada sorunlara çözümler buluruz.

Biliyorum ki Türkiye’den müşterileriniz var. Sektörler nedir? Türkler ve Türk şirketleri ile ilgili gözleminiz nedir? Diğer kültürlerden asıl fark nedir?
Evet, Türkiye’deki Divan Otellerine hizmet ediyor olmaktan onurluyuz ve şimdi bu ekonomi çabasında, araştırmamızı genişletmeye çalışıyoruz. Divan otelin iki lideri Murat Gün ve Murat Oldaç şaşırtıcı derecede pozitif liderlerdir. Onlar hayatı, insanları seviyor. Yüksek EQ’lü uygulama ve dağıtımı, çok çalışmayı ve inancı birleştirirler. Türk kültürü, Ortadoğu kültüründe çok sıcak bir ‘’ merhaba ’’ dır. Bizim çalıştığımız Divan’daki grup lideri şimdiye kadar çalıştığımız en iyi takımlardan biridir. Onlar dışa açık, iyi huylu, katılımcı ve öğrenmeye meraklılar. Espri anlayışları yüksek ve gülmeyi severler. Hayret vericidir ki Divan’da içtiğim her Türk kahvesi beni gülümsetiyor. (Fotoğrafa bak) Sıcak insanlarla tanıştım, bloguma baktığınızda diğer müşterilerden çok Divan’dan olan kişilerin kayıtlı olduğunu göreceksiniz. Türkiye’yi seviyorum. Birkaç sefer Türkiye’de bulundum. Gittiğim her yerde kendimi çok iyi hissettim. Harika yemekler yedim. Uzun soluklu arkadaşlıklar kurdum. Çok iyi bir misafirperverlikle karşılandım. Bunları söyledikten sonra şunu da eklemeliyim ki; Türkiye uzun çalışma saatlerinin küresel eğiliminden, mutluluğun kalitesinin düşmesinden, dünyanın büyük çoğunluğu gibi daha fazla, finansal endişelerden etkilendi. Eğer Divan Türkiye’yi temsil etmekse, biz Türkiye’deki daha üst düzey şirketlerle tanışmak için can atarız.

Bugün mutluluk nedir? Neden insanlar yeterince mutlu değildir? Neden insanlar çalışırken aşırı mutsuzdur?
Mutluluk hakkında konuşmanın zor olduğunu düşünüyorum. Farklı insanlardan farklı şeyler anlamına gelir ve ölçülemez. Araştırmalardan öğrenmek ve çoğu mutlu milletlerden olan kişilerle röportaj yapmak ve dünyayı gezmek. Dr. Martin Seligman’ın yeni modeli olan PERMA’nın sıkı takipçisiyim. Onun kitabından önce, iyi olmanın tek parçası olan mutluluk için tek reçeteyi teklif etmeye insanlar hızlıydı. Bizim işimizde, insanların kendilerine öncesinden daha mutlu hissedecekleri, araçlar vermeye çalışırız. Mutluluğunun kaynağı ne olursa olsun, zihnimizin yeni bağlantılar kurabilmesiyle kanıtlanmıştır. Alışkanlıklar 21 gün sonra yerleşir. Biz, bizimle daha mutlu çalışmalar üzerinde odaklanırız. Daha mutlu olmak çalışmaya ve rejime benzer.

İnsanoğlu daha fazlasını istemek üzere tasarlanmıştır. Ancak, pek çok çalışmak gösteriyor ki daha fazla para daha fazla mutluluk satın almıyor. Dünya seyahatinde ortalama bir Türk’ten 1/10 daha az kazanan ancak çok mutlu olan insanlar tanıdım. Son seyahatimde Bali’de buna iyi bir örnek var. http://positivecultures.ning.com/video/happy-in-bali bu linkte dört sebepten dolayı mutlu olduğunu anlatan görevliyi görebilirsiniz.

Çoğu acı hayatımıza gelir çünkü biz ne olduğunu kabul etmeyiz. Mutluluk kabul etmekle başlar. Aynı zamanda, ilerlemek isteriz. Çünkü halimizden memnun değilizdir. Singapur’da Caltex istasyonunda çalışan basit neşeli birinden basit oldukça komik bir şiir öğrendim. O kendine Shakespeare şairi diyor.

‘’ Kafana takma

Meşgul olsan bile

En iyisini yap

Geri kalanını Tanrı’nın yapmasına izin ver. ’’

Bu şiirde sevdiğim şey, elinden gelenin en iyisini yap ve gerisini bırak kombinasyonudur. Hiç kimse en iyisinden daha fazlasını yapamaz. Kontrol edemediğimiz şeyler için çoğumuz endişeleniriz. İleri seviye programımızda, mizah ve neşeyle etkili bir şekilde sorunlarla başa çıkma stratejileri üzerine şirketlerle çalışırız. Lenny’nin kitabından alınan ‘’ Bull Figth’’ bizim pratik yaptığımız konulardan biridir. İnsanların işte mutlu olmamalarının pek çok sebebi vardır. Öncelikli sebep, kişisel değerler ve tercihlerdir. Sadece para için mi çalışıyorsun yoksa her zaman istediğin için mi çalışıyorsun? Piyasa uygulamasına göre adil bir şekilde telafi edilebilir misin? Gelişebilir misin? İş yerinde gelişebiliyor musun? İyi ilişkilerin var mı? vb.

Şirketlere çevre oluşturmaları konusunda yardım ederiz ve onların kültürlerine daha iyi bir iş ortamı oluşturmak için geliştiririz. Daha iyi bir iş ortamı oluşturmak için, sistematik olarak Maslow piramidi üzerinde çalışmak gerekir.

Kendi basit ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların kültür seviyesini en üste çekmek gerekir. Ama aynı zamanda kendilerini tamamlamış, gerçekleştirmiş ve anlamlı hissederler.Bu yıl Fransisko’da tanışmakla büyük zevk aldığım Chip Conley ‘in kitabnı okudum. O, ilkelerini dünyadaki ikinci en büyük butik otel zincirini kuran Joie De Vivre’de uyguladı.

İş kariyeri ve mutluluk için yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Büyük maddi olanaklar sağlayan işleri seçmek için kariyer arayan, araştıran gençleri mücadeleye davet ediyorum. Şuan onların para konusunda endişelenmelerine gerek yok. Onlara şuan üç yıl önce hayal ettikleri yerde olup olmadıklarını soruyorum. Ayrıca maddi endişeleri olduğunda ne yapacaklarını soruyorum. Çoğu zaman tutkularıyla ortaya çıkarlar. Daha sonra kariyer olup olmayacağını sorarım. Ne yapacağın konusunda coşkulu ve heyecanlıyken maaş çok iyi olsa bile büyük olasılıkla daha mutlu olur. Hayalindeki işte çalışmadığında da pek çok durumda para gelir.

Ödev olarak geçlerden 50 bira bardağı almalarını isterim. Her birinin üzerine bir tutku, bir meslek ya da sevdikleri bir aktivitenin adını yazmalarını isterim. Örneğin, “insanları severim” ,“hizmeti severim”, “yemeği severim” gibi. Bunlar işin konuksever çizgisini ya da muhtemel F&B’ yi ima eder.

Genç yetişkinlerden de aşağıdaki hayali çizimde Ha-p bölgesini yapabildikleriyle doldurmalarını isterim. Pek çok zaman, cevap bizim zihnimizde değildir. Bazen aktiviteleri kışkırtan bu zihin, haftalar hatta aylar sonrasında yıllar bile getirir. Önemli olan şudur ki; bilinçaltı, onların tek ve kişisel Ha-p üçgeniyle uyum sağlayanın ne olduğunu bulabilmek için, arzunun farkındadır.

Ne ödeyecekler Ne de iyiyim

Ha-p

Ne yamayı seviyorum

"Para için insanlar sevmediği işi seçer. Hiç öneri ve tavsiye almadan hayatını perişan hale getirir. Okuduğu alandan farklı bir alanda çalışır."

Aynı çalışma hattı içinde iş değiştirmek kolaydır. Daha yetenekliysen işte daha mutlu bir ortam bulman daha kolay olacaktır.

Parası yüzünden ya da sevmediği ama sadece iyi yaptığı iş hattıyla mutsuz olan kariyerinin ortasındaki yaşlı insanlara aynı soruyu soruyorum. Ayrıca onlarla gençken bir TV dizisinde seyrettiğim bir hikayeyi paylaşırım. Adı İkinci Şans olan bu hikayede birisi zamanından önce cennetin kapısına gelir. Sonra melek bu kişiye onun hayatını gösterir ve sorar. “eğer size dünyaya dönmeniz için bir şans verilseydi ne yapardınız?” Aslında sağlık sorunundan kurtulan pek çok insan hayat tarzında birçok değişiklikler yapar. Farkına varır ki; en nadir varlık para değil zamandır.

Çoğu yetişkinin sorumlulukları vardır. Ama hayallerinin peşinden gitmekten vazgeçmez. Bir hobi olarak tutkularını deneyip denemeyeceğini sorarım. Bunun işe yaradığını görüyorum. Size bir örnek vereyim. Bizim atölyemizde çalışanlardan biri işten sonra gitmedi, kaldı ve hayatı boyunca fırında çalışmak istediğini anlattı. Onun tutkusu yemek pişirmekti. Onun için otelin şefinden oraya gidebilmesi için izin aldım. Boş zamanlarında oraya gidip yemek pişirebilmesini ayarladım. Çok heyecanlandı. Bu tecrübe süresince iç transferi, pasta kurslarını ve hatta yemek pişirme üzerine yüksek eğitimi bile araştırdı.

Sorumluluklar yüzünden radikal bir değişim yapmak mümkün olmazken, bir hobi gitgide yeni bir meslek öğrenmeye olanak sağlayabilir. Gece okuluna gidip, mezun olup iş değişikliği yapabilir. Kendi işini kurma konusunda yeterince kendinden emin olana kadar isteğini, yeteneğini ve kapasitesini geliştirir. Radikal değişim yapmak için bir olanak daha vardır. Eğer Ha-p bölgesinde olan bir aktiviteyse onu dikkatli bir şekilde düşünmeni sana sadece tavsiye edebilirim.

Aynı zamanda, çalıştığın ortamda kendini daha iyi hissetmek için yapabileceğin pek çok aktivite vardır. Yaptığın iş senin hayalindeki iş olmasa bile her gün yeni bir gündür. Kendi kendine de ki; bugün burada çalışmak için seçilmiştim. Seni daha mutlu edecek aktivitelerden birini yaparak daha mutlu bir gün geçirebilirisin. Olumlu ilişkiler kurmanın, işte en iyi arkadaşınla öğle yemeğine çıkmanın, müşteriler ya da diğer çalışanlar için güzel bir şeyler yapmanın ve herhangi bir şeyi kutlamanın gününü daha mutlu geçirmede etkisi vardır. Mutlu olmak için kabullenmek ilk basamaktır. Burada çalışmak benim bilinçli tercihimdir. Kendi mutluluğumun yaratmanın sorumluluğunu almam gerek. Bugün, burada çalışmayı seçtim. Belki yarın başka bir yer bulacağım. Ama bugün hayatımdan keyif alacağım, çünkü bugün bir çözüm olmayacak.

Benim sormadığım sizin söylemek istediğiniz başka bir şey var mı? Türkiye’de aradığınız şey nedir?
Programlarımızı satmak için bir ajans ve Türkiye’deki en büyük şirketler arasındaki kaliteli müşterileri arıyoruz. Daha sonra, bizim öğretmenlerimiz gibi yazılı ya da sözlü tasdik edilmek isteyen posta çalışanları arayacağız. Bu yüzden yerel dilde eğitim verebilirler.

14 Ocak günü Avi’nin doğumgünü kendisine bu yazıyı doğumgününde sayfama ekleyeceğime söz verdim ...

“ Happy Birthday Avi.. All my best wishes to you and to your purpose ...” You are GREAT !!

Sevgilerimle,

Taner Özdeş

Not : Bu yazının orijinal İngilizcesini . http://www.tanerozdes.com/tavsiye-yazi/363/my-interview-questions-for-you--avi-z-liran/ okuyabilirsiniz. Bu yazının tercümesi Aslı Gümüşten tarafından yapılmıştır.

“ A Funny Thing happened on the way to Enlightment “ – Lenny Ravich ( orijinal kitabının Adi)

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara