Pilates Hakkinda Ne Öğrendim!

Spor benim için vazgeçilmezdir. Babamın mili yüzücü ve su topucu olmasının ve küçükken annemi evde hep spor yaparken görmemin bunda büyük etkisi var mutlaka. Onbir yaşındayken annemle evde Jane Fonda kasetleri ile birlikte egzersiz yapardık. Türkiye’de spor salonu yokken ben 12 yaşında Harbiye’de Weider salonuna gider Orhan Gencebay ve Ferdi Özdeğen ile birlikte ağırlık çalışırdım. Yüzme dışında 11 yaşından itibaren Judo, Atletizm, Tenis, Kayak ve Basketbol yaptım. Spor bende önce alışkanlığa, sonrasında ise hayatımın vazgeçilmezine dönüştü.

Spinning, Yoga, Crunch, Trambolin derken üst katımıza Pilates salonu açılınca eşim hemen üye oldu. Ben de denemek için üst komşumuza gittim. URBAN Health Pilates adında Hillside eski hocalarının açmış olduğu bu sempatik spor salonu bu işi bilimsel yapıyorlardı. Bana ilk denememde güven verdiler.

Pilates bir çok egzersizden oluşuyor; denge, güç, duruş bir çok şeyi ifade ediyor. Yapan kişinin konsantre olması, hareketleri yaparken kontrol ve dikkatin, elden bırakmaması çok önemli. Kardiyo yapmaya alışmışsanız, ilk başta biraz şaşıracaksınız çünkü tempo çok yavaş, nefes çok önemli; duruşunuz (hareketleri yaparken belinizin altında boşluk bırakmamanız çok önemli), karnınızın sürekli içeri çekik ve sıkılı olması gerekiyor. İlk başta bana hareketler basit geldi, diğer yandan vücudumun üzerinde yarattığı baskı ve güç dikkatimi çekti. 50 dakika egzersiz sonunda oldukça güç harcadığımı farkettim. Haftada bir gün gitmeme rağmen, vücudumdaki değişiklikleri fark etmeye başladım. Haftada 6-7 gün spor yapmama rağmen, Pilates’in sonuçlarını gördükçe bırakmamaya karar verdim.Bu yazıyı yazdığımda Pilates’e başlayalı altı ayı geçti ve vücudum hiç olmadığı kadar fit duruyor ve duruşum konusunda Pilates’in pozitif etkisini görebiliyorum.


URBAN Health Pilates’in kurucu ortaklarından Gökhan Hoca ile röportaj yapmaya karar verdim. Ülkemizde ülkemizde 30 yaş üstünde spor yapan kişi sayısı çok az. Bu yazıyı yazmaktaki amacım düzenli spor yapmasanız bile, haftada iki gün 50 dakika pilates yaparak hem daha dinç olabilir, hem de bel, boyun, sırt ağrılarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Soru : Gökhan Üğüden kimdir ve bu noktaya nasıl geldi ?

Sağlıklı yaşam - egzersiz koçu, Pilates eğitici eğitmeni ve Urban Health Pilates Stüdyosu’nun kurucu ortağı olan Gökhan (1986 doğumlu), egzersiz ile omurga rehabilitasyonu ve sakatlığı önleme konusunda uluslararası uzmalığa sahiptir. İspanya’nın Valencia Futbol Kulübü’nün çalıştırıcı ekibinde de yeralmış olan Üğüden, sakatlık yaşamış hastalar ile rehabilitasyon ve sağlıklı insanlar ile sakatlıkları önleme ve sağlıklı beden programları doğrultusunda çalışmaktadır. Prof. Dr. Belgin Erhan ve Prof. Dr. Murat Hancı’nın Omurga Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu isimli ansiklopedik kitabında Egzersiz ile Omurga Rehabilitasyonu ve Sakatlığı Önleme bölümünün yazarıdır.

Küçük yaşlardan itibaren profesyonel olarak sporun bir çok dalında yer alan, futbol, basketbol, yüzme, jimnastik branşlarını takım düzeyinde, dans, squash, badminton, masa tenisi, voleybol, hentbol branşları ile de özel olarak ilgilenen Üğüden, tüm bu branşların hepsinde eğitmenlik sertifikalarına sahiptir. Basketbolu başarılı bir şekilde sürdürürken yaşadığı sakatlık üzerine, bu sakatlığı neden yaşadığını neden sonuç ilişkisi içinde araştırmaya başlar ve antremanlarından yaşam biçimine ve en önemlisi de postural duruşuna kadar araştırır. Bu doğrultuda derinlemesine ilerlemesi ve konunun akademik boyuttaki eğitimini alması Eskişehir Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nde başlayıp İspanya’nın Valencia Üniversitesi’ne, İngiltere’nin 18 şehrindeki Ulusal Omurga Sakatlıkları Merkezlerinden Amerika’daki Balanced Body Üniversitesi’ne kadar uzanır.


Sağlıklı yaşam için egzersizi bütünsel olarak kapsayan Pilates ile Amerika’da tanışan Üğüden öncelikle tüm insan vücudunu tanımak gerektiğini düşünerek omurga üzerine uzmanlaşmaya karar verir. İngilterede uzman cerrahlar ve fizyoterapistler eşliginde omurganın yapısını öğrenen Üğüden, diz cerrahisi için Amerika’ya döner ve Knee Acute Period and Rehab kursunu tamamlar. İspanya’da saygın futbol kulüplerinin hareket bilimcilerinden eğitimler alır ardından Türkiye’nin önemli cerrahlarıyla çalışma fırsatı bulur. Prof. Dr. Murat Hanci ile çalışarak ameliyat sonrası rehabilitasyon evresi ile bel ve boyun fıtığı konularında kendini geliştiren Üğüden dünyanın çok çektiği hastalıkların başında gelen Ankilozan Spondolit (AS) ve Multiple Skleroz hastalıklarını araştırır ve Prof. Dr. Huri Özdoğan vasıtasıyla AS’li hastalarla çalışarak bir egzersiz uzmanı olarak pekçok bilgi ve deneyim biriktirir. İngiltere Ulusal Omurga Sakatlıkları Merkezi, omurga rehabilitasyonu sertifikaları ve Kaliforniya Balanced Body Üniversitesi, ileri düzey eğitmen ve Pilates koçluk sertifikaları gibi pek çok uluslararası sertifikaya sahiptir.

Soru : Pilates ile nasıl tanıştın? Pilates nedir? Cardio dan farki nedir?

Pilates ile 2006 yılnda tanıştım. Yukarıda da yazdığım gibi profesyonel sporculuk hayatımda büyük sakatlıklar kaçınılmaz hale gelebiliyordu. Yaşadığım birkaç sakatlıktan sonra spor bilimine yönlenmeye karar verdim. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi ve Valencia Üniversitesi arasında okudum.Valencia Üniversitesi, futbol kulübü ve şehri bana çok geniş bir bakış açısı kazandırdı.

Bu anlayışın ve felsefenin hastalıklardan sakatlıkların rehabilitasyonuna profesyonel sporcuların performans arttırımına kadar birçok alanda çok çabuk ilerleyebileceği o anda aklımın içinde oluşmaya başladı. Bir çok eğitmenden eğitimler aldım, bakış açılarını öğrenebilmek için takip eden seminer ve kongrelere bu işi iyi anlamak için katıldım. Daha sonra, yalnız bu felsefeye hakim olmak yetmeyecek diye düşünerek, medikal tarafı için de doktorlarla konuştum; insan vücudunu anlamak için onların yanında çalıştım ve eğitim aldım.

Ankara’da kadavraları gördüm, kas sistemini anladım; tam anladım derken baktım ki insanların bel ve boyun fıtığından çektiğini, başka hiç bir şeyden çekmiyor. İngiltere’ye National Spinal Cord Injuries Centre’e gittim. Gerçek doktor ve hastalar ile çalışma fırsatı yakaladım; omurganın çalışma prensibini öğrendim. Geri döndüğümde, bu konuyla ilgili bir çok kişi ile çalıştım ve başarılı oldum. Türk Nöroşurji Derneği Başkanlığı’nı da yapmış Prof. Dr. Murat Hancı’nın hastaları ile çalıştım ve çok başarılı olduk. Daha sonra, diz sakatlıklarında çok fazla kilo alan, ayağını burkan, dizinden sorun yaşayanları araştırdım, rastgele hastanelere girip doktorlarla konuştum, kaynaklar aldım ve çalıştım. Yurtdışı ayağına baktım kim ne yapıyor, diz cerrahisinde bunları kimler yapıyor, en iyiler kim, en çok gözlenen sakatlık ne diye. Bunları da öğrendim. Bir başka çalıştığım doktor bana romatizmal hastalıklı insanlara pilatesin iyi gelip gelmeyeceğini sordu. Prof. Dr. Huri Özdoğan çok önemli bir Romotolog. Ankilozan spondolit, artrit v.b. bunun gibi birçok doktorun bir romotojik bulgularda çok büyük bir uzman. Önce bu kişilerin günlük hayatında yapamadığı hareketleri, hareketleri yaşadığı ağrıları dinledim. Hastalıkları öğrendim, araştırma yaptım. Yurtdışındaki fizyoterapist arkadaşlarımdan bilgi aldım ve bu doktorun bir hastası ile 6 ay çalıştım kendisi AS hastası idi sonuç harikaydı doktorun deyimiyle daha sonra bu yönde insanlar geldi Sonuçlar inanılmaz iyiydi, bu insanlarla çalışmak bana büyük deneyimler kazandırdı ve bu noktadan sonra bunu bir eğitim akademisini dönüştürme kararı aldım.

Soru : Gökhan hoca başından geçen komik bir hikaye var mı?

Amerika’da Pilates’i öğrenmek için girdiğim stüdyodaki eğitmen hanım bana üst kata çıkıp aletleri incelememi istedi; ben de o müşterisiyle ilgilenirken üst kata çıktım ve aletlere bakmaya başladım. Daha önce hiç bu aletleri görmemiştim. Herhalde bu aletin üzerinde bir çok hareket yapılıyor diye düşündüm ve aletin hareketli olan mekanizmasının üzerine iki ayağımla çıkmaya çalıştım. Taşıyıcı denen bölüm sabit ve güvenli konumda olmadığı için kaydı ve beni baş aşağı yere düşürdü. Kendime zarar vermemiştim. Ama, kendi kendime dedim ki 'bu bir işaret olmalı bu sistemi öğrenmeliyim” smiley

Soru : URBAN HEALTH PİLATES AKADEMİ’yi neden kurdun ?

Bu işi kurdum çünkü bir egzersiz uzmanının sağlıklı insanları doğru ve ona özgü programlarla hayat kalitesini arttırmaktan başlayarak, ileri derecede sakatlanmış birinin 'sağlıklı egzersiz' ihtiyacını da karşılaması gerektiğini düşünüyordum.

Bu sebeple, Urban Akademi’yi hem spor altyapısı olanlar için düzenledim, hem de spor altyapısı olmayan ama bu bilimi öğrenip uygulamaya koşabilme yetisini kazandırmak isteyen kişilere uygun hale getirdim.

Mesleğinin rutininden kurtulmak isteyen ve bunu nasıl yapacağını bilmeyen insanlar için Nişantaşı lokasyonu başlangıç için çok cesaret gerektiren bir yer, çünkü sayısızca studio var. Ancak ben yaptığım işe ve deneyimlerime çok güveniyordum. Bugün görüyorum ki kararımda haklıymışım.

“Gökhan bu kararı verirken bana ve eşimede büyük iyilik yapmış oldu. Evimin bir üst katinda Pilates salonu olmasi bizim için inanmasi güç bir ayrıcalıktı J

Her meslek dalında, sağlıklısı sağlıksızı beli ağrıyandan boynu ağrıyana kadar herkes, mutlu bir şekilde güzel bir ortamda sağlıklı egzersiz pilates yapıyor.

Pilates, zihnin ve bedenin kusursuz bir şekilde koordinasyonunu sağlayan bir hareket sistemidir.

Pilates’i diğer spor branşlarından ayıran Pilates’in ilkeleridir. Bu ilkeleri iyi anlamış ve uygulayan bir hoca, sizin hayatınızda ki birçok deformasyonu yok edebilir. Düzeltebilir kardiyo ise kalbin bir dakikadaki atış sayısının 90-100 ün üzerinde olduğu ve uzun süreli tekrar edilen bir egzersiz çeşididir.

Pilates insan vücudundaki postural bozuklukların ve bunların sebep olduğu ya da olacağı olası bel boyun diz omurga sakatlıklarını engeller. Hareketler başlangıçta yavaş anlaşılır ve kontrollüdür. Pilates ilkelerini bu hareketler üzerinde kavramaya başladığında, pilates dersi kardiyo haline gelebilir. Burada yine şu konuya dikkat çekiyoruz: doğru ve bilgili eğitmen Pilates’de çok önemli !

Soru : Sadece pilates yapılarak fit hale gelinebilir mi?

Bu soruyu şöyle yanıtlamalıyız. Fit olmak demek, boy ve kilo vücüt değerlerinin birbirine uygun oranlı olması demektir. Erkeklerde yağ oranının yüzde 10 ila 18 arasında olduğu antrene sahip bir bireye “fit” diyebilirz.

Pilates, her kas grubunu çalıştırabilecek bir spor branşıdır. Doğru uygulandığında birey kilo vermese dahi 2 bedene kadar incelebilir. Kilo vermek sadece kardiyo ile olacak diye birşey yok , kilo vermek için vücutta enerji açığı yaratmalısınız ve yediğinizden fazla hareket etmelisiniz. Dolayısıyla Pilates de yapsanız kardiyo da yapsanız, egzersiz ve programlar beslenme ile desteklemedikten sonra kilo vermek hiç kolay değildir.


iyi bir beslenme ve bilinçli bilgili ve deneyimli bir eğitmenle de sadece pilates yapılarak kilo verilebilir; kardiyo antremanlarına yalnızca yağ yakmak için bakmak demek de biraz eksik olacaktır. Kardiyo egzersizleri, kalbin kanı vücuda pompalamasını rahatlatarak, kalbi kuvvetlendirerek yorulmamasını sağlar: Dolayısıyla bu da önemlidir.

Soru : Müşterilerinin arasinda birçok ünlü var .. Pilates bir moda mi , yoksa şu anda en iyi alternatif spor yapma şekli mi?

Öğrencilerimizin arasında sanat, müzik ve spor camiasından birçok kişi var, Pilates’e sadece bir moda demek yanlış olur !

Joseph Pilates bu sistemi (kontroloji) ilk ortaya çıkardığında tarih 1920-1930 ları gösteriyordu.

Bugün bile bir eğitmen gözüyle baktığımda, Pilates zamanın ilerisinde olan bir sistemdir.

Sağlıklı yaşam, fit görünüm, iyi hissetme kuvvetlenme, şekillenme bunun gibi birçok konuyu barındıran ve bunu sağlayabilen bir sistem zaten dünyanın ve Türkiye’nin, dolayısıyla insanlığın ona olan ilgisi de destekliyor.

Soru : Pilates salonu seçme konusunda neleri önerirsin?

İnsanlar Pilates yapmak için doğru eğitmeni bulmalılar Bunun en kısa ve emin yolu; Pilates yapan ve memnun olan birine danışmak, İkincisi, karşılıklı görüşmede eğitmenin aldığı eğitimleri ve kaç yıldır deneyimlediğini ciddi şekilde öğrenmektir..

Referans alabileceği birileri ile konuşarak, fiyata göre değil doğru eğitmene göre karar verilmelidir. Şuna özelikle dikkat edilmeli; bir çok firma çok kısa sürelerde bu kadar değişkeni olan ve uzmanlık isteyen bir işin eğitimini bir ya da iki haftada verip, sertifikalandırıyorlar.

Soru : Kardiyo öldü mü? Personal Training ve Kardiyo arasinda fark ne?

Kardiyo ölmedi, dediğim gibi vücuda ve kalbe cok yararlı bir aktivite, ama vücudun farklı gereksinimleri de var. Her kas antrene olmalı (Antrene bir vucuda sahip olmak demek, uzun süre sistemli bir egzersiz programı uygulamış bir kişi) ve doğru oranlarda çalıştırılmalıdır . Örneğin, vücüdun ön yüzüne10 hareket yapıp arkaya 5 hareket yapmak aradaki balansı bozarak postural bozukluğa ve dolayısıyla sakatlığa yol açar. Egzersizler mutlaka bilgili, deneyimli eğitmenler eşliğinde yapılmalıdır.

 

 

İyi bir eğitmen sizi bir saat kardio aletinde yürütmek yerine, 40 dakikada kalbin ortalama 120 ve üstünde atacağı hareketler sıralayarak size sunarak kardiyo etkinliğini zevkli bir hale getirebilir.

Soru : Beslenmek neden önemi ? Yemeği kesmeden sadece spor yaparak fit kalmak mümkün mü?

“Fit olmak” demek kas yağ oranının mantıklı rakamlarda olması demektir dolayısıyla fit olmak için yağlardan arınmak gerekir, bu da dolayısıyla iyi bir beslenme programını gerektirir.

Soru : Yoga ve Pilates arasında ne fark var ? Kardiyo (Cardio) olmadan Pilates kilo kaybi sağlar mİ? Sadece Pilates ile kasli mükemmel bir vücüda sahip olunabilir mi?

Yoga 6,000 yıllık bir felsefe, kısa manası ile baktığımızda bedenin ve vücudunun farkındalığını yükseltmek için yapılmış hareketler serisi. Pilates de nefes yardımı ile beden- zihin ve ruhun bir arada çalışmasını önemseyen bir sistem. Bu arada yoga tanımını yaparken burada sadece birkaç kez uygulayacısı olduğum bir egzersiz sistemi ve bende oluşturduğu tanımı verdim. Ben bir yoga uzmanı değilim.

Pilates, bir sistem egzersiz sistemi. Kardiyo ise fitness, zumba gibi. En önemli farkı; bir felsefesi ve prensipleri var. Onlara bağlı kalırsanız Pilates yapmış olursunuz, Pilates egzersizlerini, hareketlerini arda arda ara vermeden bir seri şeklinde uygularsanız, tıpkı kardiyodaki gibi nabzınız 110-120 seviyelerine gelebilir. Bu da kilo kaybına yağ yakımı için gerekli nabız aralığını karşılamış olur.

Sadece pilates ile mükemmel kaslı bir vücuda sahip olunabilir. Her biri (fitness yoga) bir egzersiz sistemi her istediğinizi karşılayabilir. Bir trainer iyi bir personal trainer sadece pilates ile size mükemmel kaslı bir vücut kazandırabilir.

Bundan sonra hedeflerin nedir? Pilates den sonra gelecek 10 yilda hangi farkli neler göreceğiz?

Pilates den sonra ki 10 yılın nasıl geçeceğini tahmin edemeyebiliriz ama o 10 yıl ve daha fazlası boyunca pilates aynı ivme ile yükselmeye devam edecek.zamanın ierisinde bir sistem ve kullanıldığında doğru uygulandığında çok büyük değişimleri çok kısa sürede verebilir. Dünyadaki gidişat, personal training yani daha fazla kaliteli personal trainer’a ihtiyaç olcağı kesin. Bilgili deneyimli uzman eğitimlerini tamamlamış trainerlara her zaman ihtiyaç olacak. Bizde bu sebeple Onur Özbek ile Urban Health Pilates Akademi’yi kurduk. Eğitimini tamamlayanları Pilates sertifikası ile ödüllendiriyoruz.

Pilates konusunda umarım merakınızı gidermiş oldum. 27 yaşında Gökhan, azim, kararlılık ve cesaretle hedefine yavaş yavaş ilerliyor.Gökhan Hoca’dan bir deneme seansi isterseniz, memnuniyetle yardımcı olurum.

Sevgilerimle,

Taner Ozdes

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara