Liderin Yaptığı İlk 10 Şey!

Liderlik. Bu kelimeye bayılırım. Bana Mandela, Gandhi, Gates, Edison, Mozart, Beckham, Bono ve Bieber’i hatırlatır.Robin Sharma - Liderin Yaptığı İlk 10 Şey

Hayatımın son 17 yılında tutku ile inşa ettiğim kelimeyi; lider adı verilmiş sözde normal insanlara yönetmeleri için hatırlattım. Ve yaratmaları; katkıda bulunmaları ve kazanmaları için..

Bunlar garip ve muhteşem zamanlardı. Tonlarca müsabaka. Göz kamaştırıcı olasılıklar…

Ve ben duygusal olarak sizden bütün bu zamanı avantaja çevirerek tüketmenizi istiyorum. Yeteneğinizi ifade etmenizi, hayallerinizi gerçekleştirmenizi, dünyayı daha iyi yapmanızı…

Starbucks, IBM, Nike, GE ve FedEx gibi global kurumsal müşterilere öğrettiğim liderlik kavramının süzgeçten geçirilmiş 10 adet değerli ve pratik anlamını ünvan olmadan yönetebilmeniz için aktarıyorum. Bu fikirler çok iyi işler yapmalarına yardım etti. Canı gönülden dilerim ki aynı sonucu sizde de gerçekleştirir.

1- Liderin İşi Daha Fazla Liderler Yetiştirmektir
Fazla liderler yetiştiremeyip, lider değil takipçi olduğunuzda beni köreltirsiniz. Göreviniz (ünvanınızın olup olmadığına bakmadan) insanlara hayatta yapamayacağını düşündüğü işi yapabilmesi için yardım etmektir. Göreviniz insanlara Allah vergisi yeteneklerini sahiplenmeleri, ifade etmeleri ve hayatlarının en iyi işini yapmaları için ilham vermek olmalı. Bu, yönetimin gerçek anlamının bir bölümü.

2- Siz Harekete Geçene Kadar Hiçbir Şey Gerçeklemez
Ufak başla, büyük düşle ama bugün başla. Siz eyleme geçmezseniz hiçbir şey gerçekleşmez. Acı gerçek şu ki; erteleme, korkmuş insanlar tarafından kullanılan savunma mekanizmasından başka bir şey değildir. Demem o ki; eğer hedeflerimizi gerçekleştirdiysek ve vizyonumuz çerçevesinde davrandıysak, ultra başarılı oluruz. Ve olağanüstü başarı sorumluluk gerektirir. Bu genelde bir çoğumuzu ürkütür. Bu yüzden büyük işlerin gerçekleşmesini geciktiririz. Ve dünyayı hayatımıza sıradanlık aşıladığı için suçlarız.

3- Davranışlarınız İnançlarınızı Açığa Vuruyor
Dünyaya davranışlarınızla neye inandığınızı söylüyorsunuz. Sabahtan akşama kadar şikayet ediyorsanız güçsüzlük ve kayıtsızlığın içinize işlediğini açığa vuruyorsunuz. Yazılım hataları ve düşük cümlelerle bir işi teslim ettiğinizde ortalamanın sizin için sıkıntı olmadığını ifade ediyorsunuz. Başkalarına kötü davranmanız sizi bencil ve etrafınızdaki güzel insanlardan bağınızı koparmış olarak ifade ediyor. Güzel haber ise, eğer siz liderlik inançlarına bağlı iseniz (mağduriyete karşı), davranışınız otomatik olarak değişiyor.

4- İcraat Olmadan Fikirlerin Değeri Yoktur
Deha seviyesinde fikir ve zayıf icraattansa, takımımın ortalama fikrini kusursuz bir şekilde yürütmesini tercih ederim. Ünvanları Olmayan Liderler ile büyük kazanan organizasyonlar “az laf çok iş” konseptini uygulamaktadırlar. Az toplantı ve çok sonuç. Az analiz ve daha çok kolları sıvamak ve muhteşem projeleri tamamlamak.

Robin Sharma - Liderin Yaptığı İlk 10 Şey5- Daha Fazla Bilgi Daha Fazla Başarı
Gelirinizi ikiye katlamak için öğrenme oranınızı üç katına çıkarmanız gerekiyor. Birkaç şey benim ve milyarderlerin profesyonel kariyerlerine hizmet etmiştir. Titanlara ve CEO’lara bu fikirle koçluk yaptım. Basitçe dahiliğin, doğuştan yetenekli olmak demek değil; etrafınızdaki diğer kişilerden daha çok çalışmak, hazırlanmak, pratik yapmak ve öğrenmek olduğunu hatırlamanız yeterlidir. Atölye çalışmaları, konferanslar, online dersler, sesli kitaplar, kitaplar ve koçluğa yapılan yatırımın getirisini neredeyse başka hiçbir şey sağlayamaz.

6- İlişkilere Özen Gösterin Para Kendi Başının Çaresine Bakar
Liderlik ilişkilerle ilgilidir. En akıllı ve en etkili liderlerin hepsi oyunun insanlar-takım arkadaşlarını geliştirmek + müşterilere hizmet vermek + işin içinde yer alarak dünyayı çok daha iyi hale getirmek olduğunun farkındadır. Usta gibi dinlemeyi öğrenin. Daha fazla ilham verici olmak için kendinizi adayın. Sözlerinizi tutun. İnsanlar için iyi şeyler yapın. Bildiğiniz en cömert insan olun. Muhteşem fırsatlar inanılmayacak zamanlarda yolunuza çıkacaktır. Bana güvenin.

7- Saygı Verilmez Kazanılır
Ünvan, pozisyon ve geniş ofis insanların size saygı duymalarını garantilemez. Bu hediyeyi kazanmanız gerekir. Ve saygının kazanılmasının en hızlı yolu ise saygıyı duymaktır. Başka bir şey söylemeye gerek yok.

8- Hareketi Gelişim İle Karıştırmayın
Evet, dramatik bir dikkat dağıtma çağında yaşıyoruz. The Financial Times’a göre bir günde akıllı telefonlarımızda kitlesel olarak 100,000,000 dakikayı Angry Birds oynamak için harcıyoruz. İş hayatındaki çoğu kişi günlerinin en iyi zamanını meşgul olmak için meşgul olarak harcıyor. Ünvanı olmayan liderler tamamen farklıdır. Müşterilerime 20 X üretim için bütün taktiklerin sistemini öğretiyorum. Bir kaç uygulanabilir öneri: Güne saat 05.00’te başlayın, günlük 5 hedef koyun ve ofisten ayrılmadan onları bitirin. (Bu da 12 ayda 1850 “ufak kazanç’’ eder.) İşteki ilk 90 dakikanızı en önemli projeniz için kaynak oluşturmaya ayırın; hayır demede daha başarılı olun.

9- Mağdurla Büyük İşler Yapmazlar
Liderler fevkalade sonuçlar ortaya koyarken mağdurlar bahane uydururlar. Mağduru bir kilometre öteden seçebilirsiniz. Suçlayan, şikayet eden, negatif ve şüphecidirler. O kadar uzun zamandır, güçlerini inanılmaz şeyleri başarmak adına başkalarına ve dışarıdaki koşullara devretmişler ki kendilerini hiçbir işe yaramadıklarına inandırmışlardır. Mağdur değilsiniz. Bugün, ve hayatınızın geri kalan her günü size çeşitli olasılıklar sunar. Daha iyi şeyler yapmak için gücünüzü kullanmanızın güzel yanı ise ne kadar çok kullanırsanız o kadar güçlü olmanızdır.

10- Hayat Kısa O Zaman İşe Yarayın
Babam inanılmazdır. Bana her zaman “Robin, doğduğun zaman dünya gülerken sen ağladın. Oğlum öyle yaşa ki; öldüğün zaman sen gülerken dünya ağlasın.” derdi. Babamın çarpıcı tavsiyesini hep hatırladım. Ve yaptığım her şeyde yanımda taşıyorum. Gerçek lider olmanın; egonun okşanması, alkış ve ün ile hiçbir alakası yoktur. Lider olmak, dünyayı daha iyi hale getirmek için olağanüstü katkılarda bulunmak ve kalıcı farklılıklara olanak sağlamaktır. Yönetmek, hizmet etmektir ve işe yaramak.

Referans Yazar : Robin Sharma

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara