Nasıl Genç Kalınır?

Son zamanlarda bir çok kişiden yaş performansım konusunda olumlu geri bildirim alıyorum. O nedenle bu konuda düşüncelerimi kendimden örnekler ile paylaşmak istiyorum.

Birincisi, İnsan, ruhani ( enerjik) bir varlıktır. Fiziksel gözüksek de içimizde hissettiğimiz enerji dış dünyadan doğrudan algılanır.
Mutlu ve gülümseyen insanlar, asık suratlı, ciddi ve negatif insanlara göre daha genç dururlar.

İkincisi , insanların baktığı saçlarınız, kilonuz, cildiniz vb fiziksel özelliklerinizdir. Saç ve kilo kişiler arasında yaş farkını daha çok ortaya çıkarır. Sakal, bıyık, yüzün şekli ve doğuştan özelliklerinizde yaşınızı da daha çok veya az gösterebilir.

Sonuncu olarak yaşam tarzınız ve stresi / sorunları yönetme şekliniz de kişiyi daha çabuk yaşlandırabilir. Sağlıklı yaşamayan, beslenmeyen, spor yapmayan veya hareket etmeyen , sigara ve alkol kullananların bedenleri erken yaşlanır.

Kendime baktığımda;
Ruh sağlığı olarak kendisiyle barışık, kendini seven, özsaygısı yüksek, kendine ve ailesine zaman ayıran; gerektiğinde egoist olabilecek kadar disiplinli bir kişiyim.

Fiziksel olarak, genetik kodumdan dolayı şanslıyım. Babam neredeyse seksen yaşına dayandı, saçlarında beyazı yok. Diş etleri konusunda babam, şeker ve kalp konusunda ise anne tarafından risk olması nedeniyle, erken yaşlarda itibaren tedbir aldım ve dikkat ediyorum.

Hayata bakışım hep pozitif; kafama hiç bir şey takmam, uyku sürem ortalama 5.5 saat gibi kısa da olsa deliksiz uyuyarak kalitesini artırırım ( uykuda düşüncemi durdururum).

Haftada 5-7 gün düzenli spor yaparım. Bunun iki günü Pilates ( çok faydasını görüyorum), bir gün yüzme, iki gün tenis ve bir gün ağırlık çalışırım.

Pek araba kullanmıyor diyebilirsiniz ; yürüyerek veya toplu taşıma ile gün içinde trafikten kendimi korumaya çalışırım. Haftada bir gün mutlaka masaj yaptırırım. Bunun dışında yüz kremi ve düzenli vitamin kullanırım. Son 6 aydır Reishi mantarı kürü ( Gano Excel) yapıyorum.

Uyku konusunda 5 saatin altında uyduğumda, kestirmeler yaparım ( 10-20 dk) bu beni dinç tutar.

Enerjim düştüğünde kendimi hemen motive ederim. Düşük enerji seviyesinde uzun süre kalmamaya özen gösteririm. Stresi de mümkün olduğu kadar yapıcı kullanırım. Sorunları çözmeye çalışırım, bana zarar vermesine izin vermem.

Yeni insanlarla tanışmaya, yeni ortamlarda bulunmaya, her gün düzenli kitap okumaya, seyahat ve meditasyon yapmaya zaman ayırırım. Aile her zaman en değer verdiğim ve ihmal etmediğim en önemli öncelliğimdir.

Bana zaman sihirbazı diyebilirsiniz. Zaman kadar önem verdiğim hiçbir şey yoktur. Herşeyi ( hafta sonları dahil) çok önceden planlarım. Bir numara her zaman spordur!

Çok sevdiğim işim dışında son 20 yıldır dünyada var olma sebebim olan bir çok sevdiğim hobilerim vardır; eğitim vermek, koçluk yapmak ve kitap yazmak ( sosyal medya paylaşımları da bana büyük keyif veriyor). Yorulmaya değer uğraşılar.

Harika bir anne ve baba tarafından sevgi dolu büyütülmüş olmam en büyük hayat şansım; bu hayat şansımı erken yaşımda evlenmeme rağmen; harika ve anlayışlı bir eş ve mükemmel evlatlar ile devam etmesi yaşama daha cesaret ve keyifle bakmamı sağlıyor. Doğru eş, dünyadaki en önemli karardır!

Her konuda yüzde yüz sorumluluk alırım, şikayet etmem, her ortamda liderlik becerilerimi devreye sokarım.

İnsanları sevmekten, vermekten ve paylaşmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten sonsuz haz alırım. Meraklı olmam en önemli yeteneğimdir.

Güne şükrederek ve okuyarak, sonra da spor ile başlarım.

Tanrıya inancım vardır ve içimde o gücü hep taşırım.

İşte 53 yaşında genç kalmanın nedenleri ve yolları. #50yasgozuyle kitabımda ( okumanızı tavsiye ederim) kendimi çok daha detaylı anlattım.

Mutlu olmak için yaşamam, yaşamak için yaşarım. Her gün benim için yeni bir gündür. Sahip olduklarıma şükrederim, zayıflıklarımı koşulsuz kabul ederim, kendim ile hep olumlu konuşurum, gerekirse dalga geçerim. İnsanlara yardım etmek için her fırsatı değerlendiririm.

Sevmekten ve sevilmekten kısaca insanlardan beslenirim..

Hayat güzeldir, yaşamak güzeldir, insanlar güzeldir. Önce kendime sonra da Tanrıya inanırım ve bu bana sonsuz güç ve enerji verir.

Sevgi ve umut ile kalın,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara