İnsan Ne İçin Yaşar?

Çok çalıştığım zaman hiç düşünmem, sadece çalışırım. İçimdeki amaç bana güç ve ilham verir.

Son bir ay o içinde kadar çok seminer, motivasyon konuşması ve eğitim verdim ki.

Sadece elimden gelenin en iyisi için gece gündüz okudum, gözlemledim ve yapacağım konuşmaları düşündüm. O kadar çok insanla tanışma imkanım oldu ki. Herşeye değdi ; İnsanlara dokunmak harika bir duygu. İnsanların yüzlerindeki mutluluğu görebilmenin, onlara birşeyler kazandırmanın keyfini dünyalara değişmem.

İnsan neden yaşar?
Bugün alışveriş yaparken gözüme Forbes dergisi ilişti. Kapağında son zamanlarda hiç duymadığımız Hayat Holding (Kığılı ailesinin) 2.5 milyar dollarlık servetini yazıyordu. Bir an düşündüm; benim için 2.5 milyar TL servet ne ifade ediyordu? "Hiçbir şey". Bunu yapan kişiye sormalı; gerçekten bu serveti yaparken ne kadar çok parası olduğunu düşünüp, hesabını yapmış mıdır? Yoksa, bir amaç için mi bu kadar çok çalışmıştı?

İnsan neden yaşar?
Bundan yıllar önce Afrika'da Masai Mara kabilesi ile tanıştığımızda suratlarındaki gurur ve mutluluğu görünce ve sonrasında yaşadıkları 13m2 evleri görünce, hayata bakışım değişmişti. Doğanın ortasında medeniyetten uzak, yarı çıplak taş evlerde yaşamak! Toprağa basmak, akşam ateşinde yemek yemek ve hesapsızca gülmek. İnsanın mutluluğu için yeterli değil mi? Mutluluk nedir?

İnsan neden yaşar?
Muhammed Ali, ilk Müslüman dünya ağır sıklet boksörü olmuştu , sonrasında da üç kez dünya şampiyonu oldu. Müslümanlığın sadece terör ile anıldığı dünyamızda, duruşu ile herkese örnek olan; ırkçılığa karşı mücadele eden, Vietnam savaşına katılmayı reddeden, tüm dünyada ezilenlerin yumruğu oldu. Harika bir amaç için yaşadı. Mekanı cennet olsun..

Muhammed Ali'nin bana ilham veren en sevdiğim iki sözü; " Başkalarına hizmet etmek, bu dünyada ödediğimiz oda kirasıdır."

" Risk alacak kadar cesareti olmayan biri hayatta hiçbir şey başaramaz."

Kenya'dan gelen bir adamın oğlu bugün ABD Başkanı Barack Obama'dır.

Barack Obama'nın (dünyanın en güçlü kişisinin) odasında Muhammed Ali'nin ikonik fotoğrafının olmasının anlamı nedir?

İnsan neden yaşar? Hayatta herkesin farklı bir amacı vardır. Önemli olan amaç değildir, yaşamak için her insanın bir amacı olmalıdır..

İnsanın en önemli amacı ( bana göre) insanlığa hizmet, insanlığı iyiye, güzele ve doğruya cesaretle gitmesi için ilham vermek ve örnek olmaktır..

" Ben Amerika'yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, özgüvenli, kendinden emin. Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. Alışın bana." Muhammed Ali

Sizin yaşam amacınız nedir?

Sevgilerimle,

Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara