Kanada da Yaşanır Mı?

Kanada'da okuyan oğlum Cem'i ziyaret etmek için bir haftalığına Kanada'ya gittik. Toronto, Montreal , Niagara ve Quebec' i bir hafta içinde ziyaret ettik.

Türkiye'de bir senede kullandığım kadar araba kullandım. Yollar o kadar geniş, düzenli ve sürücüler o kadar kurallara uyuyor ki, uzun araba kullanmama rağmen hiç yorulmadım. Oğlum Cem, Bilgi Ünivesitesinden mezun olduktan sonra , kendi isteği ile Event & Sports Marketing okumak için bir seneliğine Toronto'ya gitti.

Hem bir Türk kafesinde çalışıyor, hem okuyor hem de staj yapıyor.

Kanada'da bir senedir yaşaması, kendisine çok şey katmış ve gelişimine çok olumlu katkısı olmuş.

Kanada, dünyada en çok göç alan ülkelerinden biri; dünyanın her milletinden insan var, Uzakdoğu ve Japonya'dan gelenler hemen dikkat çekiyor. Kanada, Japonya'dan gelenlere bir sene vize veriyor.

Huzur, güven, medeniyet, eğitim imkanları, ulaşım açısından çok rahat. Gece hayatı, yemek/içmek , kültür, müzik, sergiler açısından da oldukça zengin bir ülke. Amerika ve Fransa etkisi altında bir ülke.

Quebec bölgesi, eski Fransa'ya ait, sanki Paris'teki yaşamı andırıyor. O nedenle diğer bölgelerden farklı.
Kanada'da yaşanır mı?

Bu tamamen kişisel bir tercih. Ülkemiz ile mukayese ettiğinizde artıları ve eksileri var. Bu sorunun cevabı, siz nasıl bir yaşam istiyorsunuz?

Bir hafta boyunca, doya doya gezdik. Jazz dinledik, müze ve sergi gezdik. Niagara şelalesinde bot gezintisi yaptık, akşam kumarhaneye gittik.

 

Şarap tattık. Dünyanın her mutfağı var; yemek içmek zaten ayrı bir keyif. Restoran kültürü, özellikle Quebec bölgesinde sıradışı. Yaşam, Avrupa ve Amerika'ya göre ucuz. Medeniyette olmak, güven ve huzurlu içinde bir yaşam, bunlar Kanada da olmanın cazip yanları. Diğer yandan ülkemizin dinamik ve enerjisi, insanımızın sıcakkanlılığı, ülkemizde denizin vazgeçilmez cazibesi ve tabii ki daha aktif sosyal ve samimi bir yaşam. Bu ülkede kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.

 

Ancak, her şekilde, Kanada'yı görmelisiniz. Çocuklarınızı da lisan öğrenmek için rahatlıkla gönderebilirsiniz. Üniversite okumak için de cazip bir ülke.

Oğlum Cem, bize muhteşem bir tatil yaşattı. Kendisini kutlarım. Kendisiyle gurur duyduk. Bu yazıyı Kanada saati ile 20.30 ( Türkiye saati ile sabah 3.30 da) yazdım. Sosyal medya sayfalarımda seyahatimiz ile ilgili bolca paylaşımda bulundum. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yarın ülkemize dönüyoruz. Görüşmek dileğiyle
Sevgilerime,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara