Ülkemizin Adı Ne Olacak?

Ülkemizin hali ne olacak?
Bu kadar sorumsuz bir soru nasıl sorulabilir?

Bizden bir şey olmaz?
Kendi adına konuş, bence

Tanrı, bize düşünmemiz ve hayal kurmamız için akıl, sevmemiz için bir kalp, ahlak, etik, insan olabilmemiz için de vicdan vermiş. Bunları kullanmazsak öncelikle insan, sonra da etkili ve başarılı olamayız. Herkesin yaşanan her şeyle ilgili bir sorumluluğu vardır.,

Bugün Tarık Akan'ın cenazesi evimin yanından kalktı. Her insanın bir hayatı vardır. Bu hayatı sadece kendimiz için değil, başka insanlar veya dünyamıza değer katarak yaşarsak, öldüğümüzde insanlar bizi alkışlar ve minnet, saygı ve sevgilerini birçok şekilde gösterirler.

 

Bir kişi ne yapabilir ki?
Türkiye'yi ben mi kurtarıcağım?
Böyle konuşan çevremizde birçok insan var.
Ne yapmışlar ki, bu sözü söyleyebiliyorlar!

Mustafa Kemal Atatürk, kaç kişiydi?
Elinde hangi imkanlar vardı?
Ülkemizi kurtarırken aklından sizce hangi sorular geçiyordu?

Bir insan iyi veya kötü lider olabilir. Önemli olan düşüncedir, davranış düşünceyi izler. İyilik de, kötülük de öğrenebilir kavramlardır. Yeni doğmuş bir bebek nasıl kötü olabilir ki!

Bugün Ercan Kesal'ın " Çin aynası" ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi'ndeki röportajını okudum : " Kendini sevmekten kendine saygı duymaya vakit bulamayan insan tipinin gündemde olduğu bir çağdayız. Toplum olarak artık kötülüğü öğretiyoruz, asıl sorun burada. Öğrenilmesine gayret ettiğimiz şey kötülük; acıma , aldırma, bas geç, ez geç..
Artık çok kitap okuyan, sinemaya, tiyatroya giden, müze gezen, parayı önemsemeyen insana kıymet verilmiyor. Ne kadar çok nesneye sahipsen o kadar çok söz sahipsin. İyilik kendiliğinden ve istenmeden vermek değil mi?

Herkesin yaşanan her şeyle ilgili sorumluluğu var. Susmak, itiraz etmemek, görmezden gelmek bile suçluluk duygusu için yeterlidir. Yok saymak, karşı çıkmamak, sessizce izlemek çağın hastalığı. Bu anlamda herkes yeterince suçlu."

Bugün medya bize hergün ne öğretiyor? Otobüs şöför hikayeleri ile bilinçaltımıza hangi mesajlar gönderiliyor? Şiddeti, hayatın olağan bir parçası olarak göstererek, olağan bir şey gibi algılamamıza yol açmaktadır.

Bugün Sözcü'de Oray Eğin, beyaz Türkleri suçluyor. Bu kesimi , iyi eğitimli, varlıklı bir iş tutturamamış veya Nişantaşlı ( ben de bu kategorideyim?). Bu kesimin siyasi derinliği olmadığını, siyasi tembelliği, müthiş aymazlığı ve kandırılabilirliği ile tanımlıyor. Cem Boyner'in YDH 'ı örnek olarak gösteriyor. Bu kitlenin siyasi konuları ev partileri, Asmalımescit'te meyhane sofrası, Facebook ve Twitter'da papağan gibi aynı sözü tekrarladıklarını söylüyor.

Bu sorunlar sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yaşanıyor. En kötüsü de bunlara alışmış bir ruh hali egemen olması.

Türkiye bir Ortadoğu veya Afrika ülkesi değil! Hiçbir zaman umudumuzu ve iyiliğe inancımızı kaybetmemeliyiz.

Kanada'da yaşayan oğlum Cem, bugün son günü olmasına rağmen kendi isteğiyle Tarık Akan'ın cenazesine katıldı. Demek ki doğru değer yargılarına sahip ( vicdanlı) insanlar her zaman doğruyu yapacaklardır. Yeter ki onlara doğru değerleri verelim. Ezik kültürü ile büyütmeyelim.

Bugün sosyal medyada kaç takipçiye sahip olduğun çok önemli; yoksa ezik olursun!

Bugün, Türkiye'de yaşayan her birey, tek başına bir etki yaratabilir. Ancak, sessiz kalarak, susarak, söylenerek, şikayet ederek sadece güçsüz bir birey olmuyoruz, eş zamanda suça ortak oluyoruz. Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini de tehlikeye atıyoruz.

Türk olmak bir ayrıcalıktır. Türk olmak güçlü olmaktır. Türk olmak vicdanlı ve şefkatli olmaktır. Özümüze artık geri dönmeliyiz.

İnsanın kendini sevme bencilliği yerine kendine saygı duyması gerekiyor.

Sevgilerimle,

Taner Özdeş
50 Yaş Gözüyle

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara