Lider Olmak!

Fidel Castro hayatını kaydetti. Dünyanın her yerinde kendisi hakkında çok farklı düşünceye sahip insana rastlayabilirsiniz. Ancak, kendisi hakkında tek bir konuda kimse tartışamaz, "Liderliği".

Fidel Castro ne demiş : "Devrim hareketine 82 kişiyle başladım. Eğer sadıksanız ve hareket planınız varsa ne kadar küçük olduğunuzun bir önemi yoktur.." Bu sözler bana Atatürk'ün Kurtuluş savaşını çağrıştırdı.

Bu hafta sonu Narcos dizisini ( Dünyanın en zengin 7. kişisi ve uyuşturucu dünyasının bir numaralı ismi Pablo Escobar'ın hayatını) seyretmeye başladım. En çok ilgimi çeken liderlik konusunda üstün yetenekleri ; yaptığı işi ve yapma tarzını hepimiz tartışabiliriz. Ancak "Liderliğini" kimse tartışamaz. Halkın sevgisini her şeye rağmen kazanmış bir Liderdir. Mustafa Kemal Atatürk'ü seven veya sevmeyen herkes, kendisine öncelikle "Liderliği" için hayran olmuştur. Fidel Castro, Atatürk için " Tanrının Türk Milletine en büyük hediyesi Atatürk'tür. "demiş.

İnsanoğlu, hayatta anlam arayan tek varlık olarak, yaşam boyunca var olmak, değerli olmak için mücadele verir. İnsan hayatının büyük kısmını maddi ve güç açlığını doyurmak için çalışarak geçirir. İnsan, muhteşem gücü, yaratıcılığı ve sınırsız düşünce kapasitesi ile mucizevi bir varlıktır. Diğer yandan, kendini keşfedemeyen insan yaşam boyu mutsuz, huzursuz, değersiz ve anlamsız yaşamaya devam eder. İnsan değerli bir varlıktır.

İnsan duygusal bir varlıktır. İnsanın mantığı (bilinci) sınırlıdır. Bilinçaltı sınırsızdır. Bilinçaltının sınırsızlığı harekete geçiren hedefler, hayaller ve tutkulardır. İnsanı harekete geçiren duyguları, amaçları ve inandığı değer ve inançlarıdır. İnsanı diğer yandan durduran, koruyan “EGO “ve konfor alanın dışına çıkmasını engelleyen kaybetme ve başarısızlık korkularıdır. İnsan kendisini ifade etmediği durumlarda, kabuğuna çekilir, savunmacı davranır ve çevresi ile ilişkisini keser. Motive olduğu zaman ve herhangi bir konuda başaracağını düşündüğünde ise harekete geçer. Liderin duyguları aktarma becerisi ne kadar fazlaysa, duygular o kadar güçlü bir biçimde yayılır..

Goethe’nin şu sözleri bunu çok güzel açıklıyor: “ Bir insana görüntüsüne göre davranırsan onu daha kötü hale sokarsın. Ama o insana potansiyel olarak olabileceği kişiymiş gibi davranırsan, onu olması gereken yere getirebilirsin. "
İnsanlar sizin onlardan performans beklediğinizi sezerlerse her zaman performans gösterirler. İnsanlar saygı duydukları birinin kendilerine güvendiğini anladıklarında öz-güvenleri de artar. Hem duygusal olarak güçlenirler, hem de başarılı olmayı daha çok isterler. İnsanın en önemli ihtiyaçlarından biri anlaşılmak ve kendini ifade etmektir. Övülmek, takdir edilmek, beğenilmek insanın yemek ve içmek gibi ihtiyaç duyduğu ve kendisini değerli olduğunu hissettiren şeylerdir. Etkili dinleme yeteneği, iş dünyasında bir numaralı yetenektir. Etkili (derin) dinlemek, etkili konuşmaktan çok daha değerli bir yetenektir. Dinlemek için insanın duygusal kontrole, meraka, sabra ve empatiye ihtiyacı vardır. Bunlar, insanın duygusal ve sosyal zeka düzeyinin de göstergeleridir.
“Liderler insanlara ihtiyacı olanların kendileri olduğunu idrak edemezse, büyük Lider olmazlar.”

Bunları neden mi yazdım? Bu anlattıklarım günümüzde Lider olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli bilgilerdir.

Liderin başlıca görevinin, önderlik ettiği kişilerde iyi duygular uyandırmaktır. Bu ise, lider insanların en iyi yanlarının ortaya çıkaran olumlu duygular yarattığında gerçekleşir. Bana göre Liderlik başkalarına hizmet etmektir. Lider, almakla değil vermekle olunur. John Maxwell “ Lider, takipçisi olan kişidir “der. Daniel Goleman ise “ Büyük Liderler bizi harekete geçirir. İçimizde tutku uyandırır ve elimizden geleni yapmamızı sağlayan bir esin kaynağı olurlar."

Özetleyecek olursam, Liderlik sonuçlar ile ilgilidir. Liderlik, değer yaratmaktır. Liderlik, takip eden kişilere yol göstermektir. Liderlik, sorumluluk almak ve gerektiğinde inisiyatif kullanabilecek cesareti göstermektir.

Liderlik bana göre en önemlisi diğer insanlardaki potansiyeli ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak, onları cesaretlendirmek ve kapasitelerini geliştirmelerine destek olmaktır. Yeni nesle söylemek istediğim “ Önce kendinizin lideri olun. Kendinizi yönetmeden kimseye liderlik yapamazsınız. Kendinizi keşfedin ve ölene kadar kendinize yatırım yapın ve geliştirin “ Diğer yandan, Hellen Keller’in dediği gibi “ Liderlik, zor zamanlardan yararlanmak ve onları kendi avantajına kullanmaktır.”

Yazımı dünyanın gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu Michael Jordan”ın şu muhteşem sözleri ile sonlandırmak isterim :

“ İnsanlar sana başarısız olacağını ya da yeterince iyi olmadığını söyledikleri zaman ayaklarını yere sağlam bas, güçlü ol ve seni mahvetmelerine izin verme. Çünkü liderlik kimsenin sana inanmadığı zamanlarda bile kendine tamamen inanıyor olmaktır.”

Çevrenize iyi ve örnek bir Lider olmanız dileklerimle,

Sevgilerimle,

Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara