Hayat Bir Bedel Ödemektir

İnsanın hayatındaki en önemli unsurlardan biri işidir. Kadınların hepsi için bu geçerli olmayabilir. Ancak, bir erkek için hayatın tamamını işi temsil edebilir. Pazar Yazımın ilk bölümümde yanlış yetiştirilen çocukların hayatları boyunca bunun bedelini ödediğini yazmıştım. ( Okumayanlar için : http://www.tanerozdes.com.tr/kisisel-gelisim/makaleler/insan-mutlu-olabilir-mi-)

Yanlış değer sistemine sahip, öz-değer ve öz-saygısı gelişmemiş bir çocuk hayatı boyunca ne istediğini bulmakta güçlük çeker, çekingen olur, öz-güven eksikliği sebebi ile kendisini doğru ifade edemez. Kendisini doğru ifade edemediği için de diğer insanlar ile doğru iletişim kuramaz. Doğru iletişim kuramadığı için de doğru ilişki kuramaz. Sonuçta mutsuz olur.

İş hayatı da hayatımızın ikinci en uzun ve en önemli kısmını teşkil eder. Hayat sonuçta bir seçimdir. Doğru seçimleri yapmak için cesur ve uzun vadeli kararlar vermeliyiz. Öncelikle iç sesimizi ve sezgilerimizi dinlemeliyiz.

Eğitimimiz konusunda karar verme şansımız liseye kadar kendi elimizde değildir. Lise ve üniversite seçiminde kendi kararıımızı verebiliriz. İş hayatımızda ne iş yapacağımızın kararı da tamamen kendimize aittir.

Hayatta en büyük kırılma noktası da iş seçiminde oluyor. Bunun dışında arkadaş ve eş seçimi de insan hayatında önemli rol oynuyor. Ama bu, bu yazımın konusu değil

Herkes sürüklenip manipüle ediliyor, o yüzden kimse kaderinin ne olduğunu bilmiyor. Hep gerçekten yapmak istediklerini unutuyorsun. Bu durumda nasıl mutlu olabilirsin?
Şair olabilecek birisi bankacı oluyor. Ressam olabilecek birisi doktor oluyor. Harika bir doktor olabilecek birisi işadamı oluyor. Kimse istediği yerde değil. Herkes hiç yapmak istemediği bir şeyler yapıyor. O nedenle de mutsuzlar.
Eğer yaptığın işi seviyorsan, yaşamı da seversin.
Gerçek bir insan kendisini mutlu eden şeyleri yapacak cesarete sahiptir. Fakirse öyle kalır; durumundan şikayet etmez, kin beslemez. Zengin olamam, ama olsun! Yine de ben zenginim çünkü mutluyum.’’ der.
Hep kendi dışında bir şeyler seçiyorsun, ve içindeki bir şeyleri kullanarak pazarlık yapıyorsun. İçeridekini kaybedip dışarıdakini kazanıyorsun.
Peki ne yapacaksın?

Tüm dünya ayaklarına serilmiş olsa ama sen kendini içsel hazineni kaybetmiş olsan, bu ne işine yarayacak? Mutsuzluk budur işte.

Uzak bir eğitim kampında bir grup asker adayı kaynayan güneşin altında bütün bir gün yürüdükten sonra barakalarına dönmüşlerdi.

‘’Ne hayat ama !’’ dedi bir tanesi. ‘’Her yerden kilometrelerce uzakta, kendini Napolyon sanan bir çavuş, kadın yok, içki yok, izin yok – ve üstüne üstlük, postallarım iki numara ufak geliyor. ‘’ ‘’ Buna katlanmak zorunda değilsin ki,’’ dedi yanındaki. ‘’Neden başka bir çift istemiyorsun?’’ ‘’ Yok ya,’’ dedi diğeri. ‘’ Onları ayağımdan çıkartmak hayattaki tek zevkim!’’

Kim olduğunu, nereye gittiğini bilirsin ve hiçbir şey seni yoldan çıkaramaz. Ama bir şekilde, bir yerlerde insanlar bu fırsatı kaçırdılar. Seni hiçbir yere ulaşamamış insanlar yetiştirdi. Seni yetiştirenler sağlıksızdı. Ana babalar, öğretmenler, profesörler, toplumun sözde liderleri – hepsi mutsuz insanlar. Senin için de mutsuz bir yaşam biçimi yarattılar.

Hayat bir bedel ödemektir. Zor olanı seç.

Ve birey olmak dünyanın en zor işidir, çünkü hiç kimse senin birey olmandan hoşlanmaz. Böylece mutluluğu ıskalarsın..

Unutma: senden başkası karar veremez. Tüm kanunlar, emirler, ahlak kuralları sadece seni öldürmeye yarar. Sen kendi adına karar vermek zorundasın. Kendi hayatına sen hakim olmalısın. Aksi takdirde hayat gelip kapını çalar ve seni asla evde bulamaz – sen hep başka bir yerde olursun.

Yaşam hem iyi hem kötü, hem zevk hem acı, hem gece hem gündüz varsa yaşanır. Hem üzüntü hem mutluluk, hem rahat hem rahatsızlık olmalı. Yaşam bu iki uç arasında gider gelir.

Eğer sen hiç çaba göstermezsen, asla yaşamın keyfini çıkaramazsın !

Sevgilerimle,

Taner Özdeş

Kaynak : OSHO Martıların Seven adam
Geri

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara