Şeffaf Dünya!

Yalansız bir dünyaya hazır mıyız?
İnsanlar ne kadar dürüst, şeffaf ve açıktır?
Dünyada günahsız, suçsuz, yalan söylemeyen insan var mıdır? Yoksa, insanlar işlerine geldiği gibi dini ve ahlakı yorumluyorlar mı?
İnsanoğlu ne kadar şeffaf olmalı? Yeryüzünde insanların sırları olmalı mı? İnsan özgür mü? Yoksa şeffaf mı olmalı?
Bu hafta sonu başrollerinde Tom Hanks ve Emma Watson’un oynadığı Circle filmine gittim. Bugün insanlar sürekli kendilerini sosyal medyada teşhir ediyorlar. Facebook, Instagram, snapshot, twitter, Swarm bunlar en yaygın olanları.

İnsanlar nelerini paylaşıyorlar?

İşlerine gelenleri, en iyi hallerini gösteren fotoğrafları veya özel anlarını. Anı yaşamak kadar anı görüntülemek artık durdurulamaz bir dürtü. İnsanlar bundan büyük haz alıyorlar. Selfie ile anı görüntülemek daha da kolay oldu; kişi kendisini her ortamda çekebiliyor. İnsanlar yine de sosyal medya da şeffaf değiller. Gerçek sırlarını bilmiyoruz. Günün her dakikasında ne yaptıklarını, kimlerle olduklarını, kimlerle yazıştıklarını ve konuştuklarını bilmiyoruz. Biz sadece insanların paylaştıkları kadarını biliyoruz. Aslında insanlar kendileri hakkında dış dünyada bir algı oluşturuyorlar.

Çok ünlü bir oyuncu veya futbolcuyu kaçamak yaparken yakalarsak, bir anda o kişiye karşı saygımızı yitiriyoruz. Toplumda bazı şeyler bize ayıp diye öğretiliyor. Çıplaklık, tuvalete gitmek, seks bunları diğer insanların bilmesini ve görmesini istemiyoruz, çünkü toplum bunları ayıp olarak nitelendiriyor. Çıplak olarak sokaklarda yürümek ayıp, ya insanlara yalan söylemek?
İnsanlar hakkında dedikodu yapmak serbest. Toplumda kadınların çapkınlık yapması kabul edilemezken, evli erkeklerin bile çapkınlık yapması o kadar da ayıp görülmüyor.

Birçok insan birçok şeyini sır gibi saklıyor. Dünya birçok sırlar ile dolu; yalanlar, entrikalar, ikiyüzlülükler, sahtekarlıklar, hilekarlıklar, dolandırıcılık, bizans oyunları, bunların hepsi insanlar tarafından saklanıyor ve bunları bilme şansımız yok. Kısaca dünyada bilinmeyen, bilinenden fazla!

Circle filminde, dünyaca ünlü bir teknoloji firması insanların üzerilerine kamera takarak, yaptıkları her şeyi gün boyu diğer insanlar (takipçileri) tarafından izlenebilmeleri sağlanıyor. Kişinin tüm yazışmalarının, telefon görüşmelerinin izlenebildiği tamamen şeffaf bir dünya. firma öncelikle Amerika’daki nüfusun yüzde sekseni sisteme kayıt olması ile dünya üzerinde bir güç haline geliyor. O kadar ileri gidiyorlar ki, oy kullanma, suçluluların bulunması gibi her konuda tüm sorumluluğu insanlara yüklemek suretiyle projeler tasarlamaya başlıyorlar.

Böyle bir dünya nasıl olurdu? Oldukça yaratıcı değil mi?
Düşünsenize size bir kamera takılsa ve 24 saat isteyen insan sizi izleyebilse, ne hissederdiniz?
Bu kadar açık, şeffaf ve dürüst olabilir misiniz?
En çok insanların nelerinizi bilmesinden utanç duyardınız ?
Dünya bu kadar şeffaf olsa, dünya daha ahlaklı ve iyi hale gelir miydi?
Böyle bir dünya ister misiniz ?

Bir gün halk İsa ya gitmiş . Demişler ki şu kadın zina işledi . Kanunlara göre zina işleyen kadının taşlanarak öldürülmesi gerekir.
İsa şöyle demiş : “ Aranızda günahsız olan kim varsa kadına ilk taşı atan da o olsun. Hadi başlayın, ama sadece günahsız olanlarınız .... “
Ancak günahsızsan cezalandırabilirsin !
Suçlananla aynı durumdaysan o zaman ne anlamı kalıyor?
O zaman kim kimi cezalandıracak ?

İnsanoğlu meraklı , hep başkalarını merak ediyor, kendisini hep başkaları ile mukayese etmek istiyor.
O zaman tamamen şeffaf , sırsız bir dünyaya hazır mıyız?
Dünyada suçsuz, günahsız, kendini 24 saat teşhir edebilecek kadar şeffaf insanlar var mıdır?
Biz böyle bir dünya istiyor muyuz ?

Circle filmi bende birçok düşünce uyandırdı.
Daha şeffaf bir dünyada , kötülük tamamen ortadan kalkar mı? İnsanlar daha dürüst olurlar mı?
Özgürlük veya şeffaflık (dürüstlük) ?
İnsanoğlu ikisi arasında bir karar verme zamanı geldi?

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara