Babalar Günü!

Eskiden anneler, babalar günleri bu kadar coşku ile kutlanmazdı. Toplum olarak duygularımızı paylaşmak yerine içimizde saklamaya alışmışız. İnsanı insan yapan duyguları, amaçları ve arzularıdır. Bunlar olmadan yaşamanın bir anlamı olmuyor.

Babalar Günü - Taner ÖzdeşAile sevgisi tüm duyguların ötesindedir.

Bana göre aile kutsaldır. Hayatta annemizi ve babamızı seçemeyiz. Annemiz ve babamiz bizim bütün hayatımızı etkilerler. Şanslı çocuklar, ailelerinden sadece sevgi görmezler, aynı zamanda doğru rol modellerine sahip olarak hayatlarında daha az hata yaparlar.

Özgüven, özsaygı ve özdeğer, anne ve babamızdan kazandığımız en temel duygulardır. Bunları sahip bir çocuk hayatı boyunca ayaklarının üzerinde cesurca durabilir.

Bugün babalar günü ve ben bu yazımı babama adıyorum.

Her erkek çocuğu gibi anneme çok düşkünümdür. Bunun altında esasında annelerin çocukları ile daha rahat ve daha çok diyalog kurmaları yatıyor. Anneler bunu nasıl başarıyorlar da, babalar başaramıyor?

Babalar yargılıyor ve hemen tepkilerini ortaya koyuyorlar. Anneler, diğer yandan, çocuklarını yargılamadan, teşvik ederek gereken güven ortamını hazırlayıp can kulağı ile dinliyorlar. Herkes içini dökmek ister. Çocuklarımız da buna dahildir.

Babalar ise daha geride kalırlar. Daha az sohbet ederler. Yoğun çalıştıkları için çocukları ile daha az zaman geçirirler. Ancak, onların gölgeleri bile çocuklarina güven verir.

Ben babamı her zaman izlemişimdir ve bir çok özelliğimi ondan almışımdır. Babamdan öğrendiğim en önemli değer: "DÜRÜSTLÜK'tür". Bu değer bana hayatım boyunca doğru yolda kalmamı sağladı. Babamdan öğrendiğim ikinci değer ise diğer insanlara vermenin ve paylaşmanın ne kadar değerli olduğudur..

Babamın ciddi görünümü arkasında çok iyi bir kalbi vardir. Etrafına ışık verir. İş hayatında duruşu, çalışkanlığı, ciddiyeti ve yüksek sorumluluk duygusu ile hep bana örnek olmuştur. Küçükken babamın işine staj amaçlı gittiğimde, çalışanları tarafindan ne kadar sevildiğine hep tanık olmuşumdur.

Babam, ilkokula giderken bana alfabeyi resimlerle öğretmiştir. O gün bunun kıymetini anlamamışımdır; bugün baktığımda ise bunun değerini çok daha iyi anlıyorum.

Babamın birçok özelliği bana geçmiştir. Dolabında her kıyafeti sırayla dizerdi. En ufak bir değişiklikte hemen anlardı.

Her erkek çocuk gibi bende 18 yaşlarında babamın kıyafetlerini dolabından gizlice alır ve flört ettiğim kızlara kendimi yaşımdan büyük göstermeye çalışırdım. Bir gün hiç unutmam yolda kız arkadaşımla yürüyorum. Babam arabası ile yanımızda durdu . Bana bağırarak “Oğlum, neden benim ceketimi giyiyorsun demez mi!“. Ne olduğumu şaşırdım. Diğer yandan, oğlum Cem'de benim dolabımdan ayakkabılarımı araklayınca, ben de ona aynı tepkileri veriyorum. Babam bilmez, arabasını da birkaç kere haberi olmadan gizlice aldım. Hatta ilk araba kullanmayı öğrendiğimde çok önemli bir kazayı son saniyede önledim.(babam bunu ilk defa bugün okuyacak!)

Birçok tepkim babama benzer. Bunun yanında iş hayatında başarımın sırrı, babamı modellememdir.

Babam iş hayatında ihracat ile ilgili işlerde çok çalıştı. O zamanlar iş adamlarına günlük harcırah verilirdi. Babam bu harcırahları minimumda harcayarak yurtdışında para biriktirdi. O harcırahların tamamını kardeşim ve benim yurtdışında okumamız için harcadı. Kendisine minnettarım.

Özgüvenim ve özsaygımın arkasında hep babam vardır. Coşkumun ve neşemin arkasında ise annem.

Babam her zaman yanımda olmuştur. Bu bir erkek çocuk için çok önemlidir. Annem ile çok sohbet ederiz. Babam ile sohbet seyrek yaparız. Diğer yandan, iş hayatı konusunda en önemli hocam ve rol modelim babamdır. Turgut Özdeş’in oğlu olmak bir ayrıcalıktır ve babamın isminin ne kadar özel ve kıymetli olduğunun bilinci içindeyim. Ona her zaman layık olmak için çalıştım. Kitaplarımı piyasaya çıkmadan annem ve babama okuturum ve onların “başarılı” oldu demesi , kitabımın “Best Seller“ olmasından benim için daha çok kıymetlidir.

Kızlar babalarına daha yakındır. Kardeşim Ayşe’nin, babam ile harika bir diyaloğu vardır. Onu daha iyi anlar, onunla daha başarılı iletişim kurar. Bu beni çok mutlu eder.

Babam benim için örnek insandır. Her zaman onu çok sevdim, ve hayranlıkla izledim. Sanırım bir baba bundan başka ne ister ki? Babamla en çok yakınlaştığım bir Almanya seyahatimiz vardi. Aynı otel odasında kalmıştık. O akşam onunla sohbet edebilmek beni çok mutlu etmişti.

Babam beni spor konusunda hep teşvik etmiştir. 3 yaşında denizin ortasına atararak yüzmeyi öğrenmemi sağlamış ve 11 yaşına kadar yüzme anteremanlarıma eşlik etmiştir. Bugün 50 yaşında bile tekrar Masters yüzerek benim tekrar yüzme yarışlarına dönmem konusunda beni motive etmiştir. Babam, yüzmede eski Türkiye şampiyonu (geçen sene 70 küsür yaşında Masters'ta birçok madalya kazanmıştır.) ve Galatasaray yüzme takımının eski milli oyuncusudur. Galatasaray Kulübü Divan üyesidir.

Babam eski Rotary ve Lyoness Klüp Başkanıdır. Dernekler konusunda babam bana yine rol model olmuştur.. v

Babamı burada yazmak için sayfalar yetmez..

Önemli olan onun benim için var olması ve benim onun doğru değerlerini alabilmiş olmamdır.

Baba, seni çok seviyorum. İyi ki varsın...

Bu vesile ile tüm babaların babalar günü de kutlarım.

Sevgilerimle,
Taner Özdeş

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara