Liderlik Nedir?

İnsanoğlu, hayatta anlam arayan tek varlık olarak, yaşam boyunca var olmak, değerli olmak için mücadele verir. İnsan hayatının büyük kısmını maddi ve güç açlığını doyurmak için çalışarak geçirir. İnsan, muhteşem gücü, yaratıcılığı ve sınırsız düşünce kapasitesi ile mucizevi bir varlıktır. Diğer yandan, kendini keşfedemeyen insan yaşam boyu mutsuz, huzursuz, değersiz ve anlamsız yaşamaya devam eder. İnsan değerli bir varlıktır.

İnsan duygusal bir varlıktır. İnsanın mantığı (bilinci) sınırlıdır. Bilinçaltı sınırsızdır. Bilinçaltının sınırsızlığı harekete geçiren hedefler, hayaller ve tutkulardır. İnsanı harekete geçiren duyguları, amaçları ve inandığı değer ve inançlarıdır. İnsanı diğer yandan durduran, koruyan “EGO “ve konfor alanın dışına çıkmasını engelleyen kaybetme ve başarısızlık korkularıdır.

İnsan kendisini ifade etmediği durumlarda, kabuğuna çekilir, savunmacı davranır ve çevresi ile ilişkisini keser, motive olduğu zaman ve herhangi bir konuda başaracağını düşündüğünde ise harekete geçer.

Goethe’nin şu sözleri bunu çok güzel açıklıyor: “ Bir insana görüntüsüne göre davranırsan onu daha kötü hale sokarsın. Ama o insana potansiyel olarak olabileceği kişiymiş gibi davranırsan, onu olması gereken yere getirebilirsin. " İnsanlar sizin onlardan performans beklediğinizi sezerlerse her zaman performans gösterirler. İnsanlar saygı duydukları birinin kendilerine güvendiğini anladıklarında öz-güvenleri de artar. Hem duygusal olarak güçlenirler, hem de başarılı olmayı daha çok isterler.

İnsanın en önemli ihtiyaçlarından biri anlaşılmak ve kendini ifade etmektir. Övülmek, takdir edilmek, beğenilmek insanın yemek ve içmek gibi ihtiyaç duyduğu ve kendisini değerli olduğunu hissettiren şeylerdir. Etkili dinleme yeteneği, iş dünyasında bir numaralı yetenektir. Etkili (derin) dinlemek, etkili konuşmaktan çok daha değerli bir yetenektir. Dinlemek için insanın duygusal kontrole, meraka, sabıra, dikkat ve ilgiye, karşındaki kişiye empati göstemesine ihtiyacı vardır. Bunlar, insanın duygusal ve sosyal zeka düzeyinin de göstergeleridir.

Goethe “ Dinlemek yaratmaktır” sözü ile dinlemenin ne kadar güçlü bir eylem olduğunu anlatmıştır.

“İyi konuşmacı, size sizden söz ettirendir” – William King bu sözü ile insanların etkilemede konuşmaktan çok, karşınızdaki kişiyi konuşturmanın marifet olduğunu çok güzel ifade etmiştir.
“Bana yapılan en büyük kompliman, birinin bana ne düşündüğünü sorması ve benden cevap beklemesi oldu “ –Henry David Thoreau .

Liderler insanlara ihtiyacı olanların kendileri olduğunu idrak edemezse, büyük Lider olmazlar. Liderin başlıca görevinin, önderlik ettiği kişilerde iyi duygular uyandırmaktır. Bu ise, lider insanların en iyi yanlarının ortaya çıkaran olumlu duygular yarattığında gerçekleşir. Liderin duyguları aktarma becerisi ne kadar fazlaysa, duygular o kadar güçlü bir biçimde yayılır..

Liderlik başkalarına hizmet etmektir. Liderlik, almakla değil vermekle olunur. Maxwell ;“ Lider, takipçisi olan kişidir “der. Daniel Goleman ise “ Büyük Liderler bizi harekete geçirir. İçimizde tutku uyandırır ve elimizden geleni yapmamızı sağlayan bir esin kaynağı olurlar..
Geri

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara