Geleceğinizi Siz Biçimlendirin

Bir zamanlar, her şeyden sürekli şikâyet eden, her gün hayatının ne kadar berbat olduğundan yakınan bir kız vardı. Hayat ona göre, çok kötüydü ve sürekli savaşmaktan, mücadele etmekten yorulmuştu.

Bir problemi çözer çözmez yenisi çıkıyordu karşısına. Genç kızın bu yakınmaları karşısında, mesleği aşçılık olan babası ona bir hayat dersi vermeye niyetlendi. Bir gün onu mutfağa götürdü. Üç ayrı cezveyi suyla doldurdu ve ateşin üzerine koydu.

Geleceğinizi Siz BiçimlendirinCezvelerdeki sular kaynamaya başlayınca, bir cezveye bir patates, diğerine bir yumurta, sonuncusuna da kahve çekirdekleri koydu. Daha sonra kızına tek kelime etmeden beklemeye başladı. Kızı da hiçbir şey anlamadığı gibi bu faaliyeti seyrediyor ve sonunda karşılaşacağı şeyi görmeyi bekliyordu.

Ama o kadar sabırsızdı ki, sızlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya başladı. Babası onun bu ısrarlı sorularına cevap vermedi. Yirmi dakika sonra, adam, cezvelerin altındaki ateşi kapattı.

Birinci cezveden patatesi çıkardı ve bir tabağa koydu. İkincisinden yumurtayı çıkardı, onu da bir tabağa koydu.

Daha sonra son cezvedeki kahveyi bir fincana boşalttı.

Kızına dönerek sordu: "Ne görüyorsun?" "Patates, yumurta ve kahve" diye alaylı bir cevap verdi kızı...

"Daha yakından bak birde" dedi.

Babası patatese dokun, kız denileni yaptı ve patatesin yumuşamış olduğunu söyledi "aynı şekilde yumurtayı incele" dedi babası

Kız kabuğunu soyduğu yumurtanın katılaştığını gördü. En sonunda kızının kahveden bir yudum almasını söyledi söylenileni yapan kızın yüzüne kahvenin nefis tadıyla birlikte bir gülümseme yayıldı ve "bütün bunlar ne anlama geliyor baba?" diye sordu babası.

Patatesinde yumurtanın da kahve çekirdeklerinin de aynı kaynar suyun içinde kaldıklarını söyledi ama farklı tepkiler verdiğini söyledi patates daha önce sert ve tavizsiz görünürken kaynar suyun içinde güçten düşmüştü kırılgan yumurta ise suyun içine girince güçlenip katılaşmıştı ancak kahve çekirdekleri bambaşkaydı.

"Sen hangisisin?" diye sordu kızına.

"Sıkıntıya düştüğünde ne tepki vereceksin , patates gibi yumuşayıp ezilecek misin, yumurta gibi kalbini katılaştıracak mısın yoksa kahve çekirdekleri gibi başına gelen her olayın hayatına bir tat katmasına izin mi vereceksin?"

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara