Lincoln'den İletişim Dersi

İletişimde marifet ehli olmak, bir kişinin fikir, faaliyet ve politikalarını kabul etmezken aynı anda ona güven vermeye devam edebilmekten, en azından kendine güvenini sarsmamaktan geçer. Doğrudan ve sade iletişim ustası olan Lincoln, bu meselenin üstesinden gelmedeki kabiliyetini, "Kavgacı Joe" Hooker’a yazdığı mektupta ispatlar. Lincoln, Robert E.Lee ve "Taşduvar" Jackson gibi müttefik liderleri devirebilecek standartlara sahip bir general bulmakta gerçekten zorlanmıştı. 1863 senesine gelindiğinde en kıdemli general olan Wingfield Scott ve generaller McClellan ve Burnside ya emekli olmuş ya da başkan tarafından görevden alınmışlardı. Patavatsız konuşmaları ve asi edasıyla bilinen Hooker, saldırgan bir yapıya sahip olduğu için Lincoln’e kendini tavsiye etmişti. 1863 senesi ilerledikçe Hooker’ın Lincoln’ün aradığı adam olmadığı iyice ortaya çıkmıştı. Fakat Hooker’a yazdığı mektup başkanın Hooker’ın yeteneklerinden en üst düzeyde faydalanmak, zayıf yönlerinin de gayet farkında olarak onları insanların menfaati açısından saf dışı bırakmak için attığı kararlı adımı gösteren ağdalı ifadelerle dolu bir kanıttır.

Başkanlık Konutu
Washington - 26 Ocak 1863

Korgeneral Hooker
Abraham Lincoln - Taner ÖzdeşGeneral, sizi Potomak’taki ordunun başına atadım. Elbette ki bunu bana yeterli olarak gözüken sebeplere binaen yaptım. Şunu bilmeniz sizin için en iyi şey olduğunu düşünüyorum: Sizden tam olarak memnun olmadığım bazı şeyler var. Siyaseti mesleğinizle karıştırmadığınıza inanıyorum ki bence doğru da yapıyorsunuz. Vazgeçilmez bir özellik olmasa da kendinize olan güveniniz çok değerli bir şey. Mantıklı sınırlar içinde uygulandığında zarardan çok yarar getirecek olan hırslarınız var. Fakat General Burnside’ın orduyla komuta ettiği süre içinde hırslarınıza uyarak onu gücünüzün el verdiği en son yere kadar rahatsız ettiniz. Böylece ülkenize ve övgüye layık ve onurlu bir kardeş memura karşı çok büyük bir kusur işlediniz. Hükümetin de ordunun da bir diktatöre ihtiyacı olduğunu söylediğinizi buna inanmama da vesile olacak bir kaynaktan duydum. Elbette ki, sizi getirdim. Sadece başarı dolu kariyerler olan generaller diktatör olabilirler ve diktatörlüğün gelmesi pahasına sizden şu anda sadece askeri başarılar istiyorum.

Hükümet diğer generallere şimdiye kadar vermiş olduğu ve vereceği destekten ne az ne de fazla olmak üzere sizi gücünün yettiği en son noktaya kadar destekleyecektir. Orduya soktuğunuz o asi ruh ile kumandanları mütemadiyen eleştirmiş ve güvenlerini kırmış olmanız gerçeğinin şimdi size karşı dönecek olmasından çok endişe ediyorum. Bununla mücadele etmeniz için size muktedir olabildiğim kadar yardımcı olacağım. Ne siz, ne de Napolyon (eğer hayatta olsaydı) ordunun içini böylesi kötü bir ruh kemirirken fayda sağlayabilir.

Acelecilikten kaçınmanızı tavsiye ediyorum. Acelecilikten uykunuzdan da feragat ederek elde edeceğiniz bir dikkat ve büyük bir enerji ile uzata durun; ilerleyin ve bize zaferler tattırın.

Saygı ve Sevgilerimle,
Abraham Lincoln

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara