Dünya Sana Karşı Komplo Kurmuyor

“Zulüm görmüşler’’ için bazı tavsiyeler :

Dürüst olalım. ’’Zavallı ben’’ sendromundan , zulüm kompleksinden mi mustaripsiniz ? Kaşınan yerinizi kaşımaktan alıkoyan bu mu?

Bazı insanlar tüm dünya kendilerine karşı olduğu için yapamadıklarını düşünür. Öyle değil. Dünya bir bakıma herkesin karşısında.

Ama bu zulüm duygusu bazı insanları felç eder . Felsefeci ve matematikçi Bertrand Russell zulüm manyaklığını uzak tutmak için dört kural geliştirmiş:

1. Kendi erdemlerinizi gözünüzde büyütmeyin

Eğer yaptığınız tabloyu ya da iş planınızı kimse beğenmiyorsa,haklı olabileceklerini ve çok da iyi olmayabileceğinizi göz önünde bulundurun. Yüz yıl içinde, kaliteli bir tuval boşa mı harcanmş yoksa ‘’keşfedilmemiş bir başyapıt yaratma arzusuna ‘’ mı kapılmış olduğunuz ortaya çıkacaktır.

Arkadaşlarınız haklı gibi görünüyorsa erdemlerinizin umduğunuz gibi olmadıklarını kabul etmek acı vericidir. Ancak, bütün dünyanın sizin peşinizde olduğunu düşünmektense bu durumu şimdi fark etmek, yola devam edebilmemiz, amaçlarınızı yeniden belirlemeniz ve tanımlamanız,başarılı olabileceğiniz yeni hedefler ve edinimlerle yeniden başlamamız anlamına gelir.

2. Başkalarının sizinle, sizin kendinizle ilgilendiğiniz kadar ilgilenmesini beklemeyin

Başkalarından çok fazla şey beklemeyin.Herkesin kendi egosu ve kendi ihtiyaçları vardır.İnsanlar size yardımcı olmak için çok çaba sarf etmek zorunda kalıyorsa belki de bunun nedeni bencil olmaları değil, onlardan çok şey istiyor olmanızdır.Sorun sizin egonuz olabilir.

3. Sizin saiklerinizin de her zaman size göründükleri kadar özgecil olmadıklarını unutmayın.

Kendi ‘’kaşıntısının’’ daha yüksek bir ahlaki nedenle oluştuğuna inananların kendilerini zulme uğramış gibi hissetme olasılıkları daha fazladır.Ne de olsa, daha yüksek perdeden özgecil bir öğesi olan bir misyon, ilgisizlik ya da eleştiri değil , daha fazla özel desteği hak etmelidir.Sizin dostlarınızdan daha özgecil olduğunuz doğru olabilir.
Ama yine de saiklerinizi bir kez daha kontrol etmeniz gerekebilir.
‘’Üstün ahlaklarından emin olanlar, kendilerine karşı dürüst değildir, ‘’ diye ileri sürer Russell. Bunun doğal sonucu olarak, insanlar eylemlerinin arkasındaki nedenleri sorguladığında, kendilerinin zulme uğradıklarını düşünürler ki bu önemli bir tehlikedir.

4. Çoğu insanın size zulmetmek için özel bir arzu duyacak kadar sizi kafasına taktığını sanmayın

Normal insanlar uyanık geçirdikleri her dakikayı size engelleyecek planlar yapmakla geçirmezler.Aldıkları kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünmek ya da ısıtıcılarından niye komik sesler geldiğini anlamaya çalışmakla meşguller.Görünmez güçler tarafından özel olarak seçilerek engellendiğinizi, görmezden gelindiğinizi ya da her seferinde park cezası verdiğinizi düşünüyor olmanız, dünya için özel bir öneminiz olduğunu düşünmenize neden olan bir kibirden kaynaklanır.
Ama özel bir şey yapmaya başladığınızda bu durum değişebilir..

Referans :
Konuşmayı Kes harekete geç ( SHAA WASMUND MBE)

Comments powered by CComment

Bize Ulaşın

Halim Meriç İş Merkezi Cemal Sururi Cd. No:25/18 Şişli İstanbul

  • dummy0532 255 97 82

E-Bülten

E-posta adresinizi girin, size daha fazla bilgi gönderelim...

Ara